Kortárs hangon — avagy élménybeszámoló a VIII. Legere Irodalmi Versenyről

Beszámolómat egy Kosztolányi-idézettel vezetném fel, mely így szól: „A könyvet mindig ketten alkotják: az író, aki írta, s az olvasó, aki olvassa.” Ezen idézet is jól szemlélteti, hogy az olvasás során a befogadó nemcsak nyomon követi a történetben játszódó eseményeket, hanem az alkotás aktív részeseként alakítja is a cselekményszálat.

Ezt az alkotói folyamatot próbálja erősíteni a nyitrai egyetemen zajló Legere Irodalmi Verseny is, mely idén kortárs vizekre kalauzolta el a szakközépiskolásokból és gimnazistákból álló csapatokat. Az immár nyolcadik alkalommal megrendezett verseny zárófordulója december 17-én került megrendezésre Nyitrán, ahol több mint 100 diák, azaz 25 csapat szállt versenybe. A versenyzők a három forduló során az előre megszabott kortárs szövegek ismeretéről tettek tanúbizonyságot. Terítékre került többek között Kárpáti Péter Tótferi c. drámája, melyről a második fordulóban Száz Pál, a Közép-európai Tanulmányok Karának oktatója tartott részletes előadást, valamint Závada Pál Jadviga párnája c. regénye is. A minielőadások kategóriában a versenyzők számos kreatív előadással örvendeztették meg a zsűrit, a különböző jelenetek, ppt-k, kisvideók mind valamilyen kortárs művet dolgoztak fel.

A feladatlapok kitöltésével párhuzamosan a felkészítő tanárok Urbán Péter (TANDEM) műhelymunkájába kapcsolódtak be, a korábbi fordulókon pedig Kuklis Katalin és Fenyő D. György irodalom-módszertani műhelymunkájába kapcsolódhattak be. A záró forduló okozta izgalmakat Laboda Róbert és Gyenge Veroni slam-előadása próbálta enyhíteni. Az ünnepélyes díjkiosztón a következő eredmények kerültek kihirdetésre:

GIMNÁZIUM kategória:

1. KISFALUDY TÁRSASÁG, Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium, Dunaszerdahely. Csapattagok: Csóka Zsófia, Sárközy Boglárka, Uher Anna. Felkészítő: Mgr. Terebessy Mária
  2. #ARSLONGABREVIS#, Nagykaposi Gimnázium. Csapattagok: Abaházi Balázs, Szabó Klaudia, Szallár Krisztina. Felkészítő: Mgr. Bodnár Mária
  3. SZONDY KÖRZET, Szondy György Gimnázium, Ipolyság. Csapattagok: Szilvási Bianka, Béres Anilla, Tóth Klaudia. Felkészítő: Mgr. Csáky Csinger Alexandra

SZAKKÖZÉPISKOLA kategória:

1. ViLiDó, Magán-szakközépiskola, Gúta. Csapattagok: Matuš Lilla, Matuš Dóra, Csillag Virág. Felkészítő: PaedDr. Bálint Katalin.
  2. TISZTASZÍVŰEK, Szakközépiskola, Királyhelmec. Csapattagok: Sabo Dominik, Anderkovics László, Balog Roland. Felkészítő: PhDr. Pankovics Andrea
  3. TEAM BÁLINT, Magán-szakközépiskola, Gúta. Csapattagok: Mayer Sofia Norina, Lampert Máté, Süll Rozina. Felkészítő: Mgr. Vincze Anikó

MINIELŐADÁSOK:

LEGJOBB MINIELŐADÁS, GIMNÁZIUM

- SZONDY KÖRZET, Szondy György Gimnázium, Ipolyság. Csapattagok: Szilvási Bianka, Béres Anilla, Tóth Klaudia. Felkészítő: Mgr. Csáky Csinger Alexandra

MINIELŐADÁS, KÜLÖNDÍJ – GIMNÁZIUM

- KISFALUDY TÁRSASÁG, Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium, Dunaszerdahely. Csapattagok: Csóka Zsófia, Sárközy Boglárka, Uher Anna. Felkészítő: Mgr. Terebessy Mária

LEGJOBB MINIELŐADÁS, SZAKKÖZÉPISKOLA

- ARANYOSKÁK, Kereskedelmi Akadémia, Nagymegyer. Csapattagok: Šindler Martina, Čahák Vivien, Szakács Réka. Felkészítő: Papp László

MINIELŐADÁS, KÜLÖNDÍJ – SZAKKÖZÉPISKOLA

- TISZTASZÍVŰEK, Szakközépiskola, Királyhelmec. Csapattagok: Sabo Dominik, Anderkovics László, Balog Roland. Felkészítő: PhDr. Pankovics Andrea

A verseny a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, az Arany A. László Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Nyitrai Területi Választmánya és a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács jóvoltából jött létre.

Radics Rudolf

VIII. Legere

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand