Sörsommelier előadás az első szlovák sörszakértővel

Február 9-én a sommelier tantárgy keretén belül megrendezésre került egy előadás a besztercebányai ERB sörfőzdéről. Az előadást Ing. Jozef Sivák, az első sörsommelier tartotta, aki egyben az ERB sörfőzde üzletvezetője is. A bemutatót elsősorban a regionális idegenforgalom harmadéves hallgatói számára szervezték, de mindenki mást is szeretettel vártak a szervezők.

Az előadóterem rövid időn belül megtelt. Az előadás egy kis ismertetővel indult az ERB vállalat megalakulásáról, történetéről. A későbbiekben szó esett a sörkészítés történetéről, a szükséges nyersanyagokról és a sörkészítés folyamatáról is. Az előadás talán legérdekesebb része a degusztáció volt, melyhez 3 degusztációs poharat és sajtot is kaptunk. Elsőnek egy világos 12%-os sör kóstoltunk. Először is az illatával ismerkedtünk, majd megkóstoltuk és próbáltuk megállapítani, milyen az utóíze, végül következett a sajttal történő kóstolás, melyből kiderült, hogy egy harapásnyi sajt után kóstolt sör íze édesebb lesz a szokásosnál. A következő sörfajta az alkoholmentes volt, mely az előzővel ellentétben aromásabb és egyben keserűbb volt. Az utóízeiben felismerhető volt a feketeribizli, aromájában pedig a kellemes virágillat. Utolsóként a BRAXATORIS nevezetű, sötétebb barna színű sört kóstolhattuk, melynek bukéjában az édes mangó ízére ismertünk.

Az előadás nagyon hasznosnak bizonyult, a bemutató révén megtudhattuk, mennyi munkával és áldozattal jár egy minőségi sör elkészítése és értékesítése. Az ERB családi vállalkozásról, a helyes degusztálásról, a tisztaság betartásáról és az ételekhez való párosításról is minden szükséges információhoz hozzájutottunk az előadás alkalmával. Ezúton is szeretném megköszönni a 3. évfolyam hallgatói nevében Jozef Sivák úrnak a színvonalas előadást és a sörkóstolással kapcsolatos fáradozásait is.

Bianka Vargová, 3RCM
Fotó: Natália Matejčíková, 3RCR

Pivne somelierstvo 01

Pivne somelierstvo 02

Pivne somelierstvo 03

Pivne somelierstvo 04

Pivne somelierstvo 05

Pivne somelierstvo 06

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand