Angyal László előadása a Kutatók Éjszakáján a salgótarjáni Nógrád Megyei Levéltárban

2019. szeptember 26-án az Észak-Magyarországra kiterjedő Miskolci Akadémiai Bizottság, a Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Megyei Levéltára együttesen szervezett gazdag tartalmú, különböző kutatási területek egy-egy részét magában foglaló konferenciát, ünnepi tanácskozást, melyet Dr. Csongrády Béla, a NMTIE elnökségi tagja nyitott meg.

A rendezvény levezető elnöke Dr. Gréczi-Zsoldos Enikő, a MAB alelnöke, a Miskolci Egyetem adjunktusa volt.

Első előadóként Somoskői Júlia, a Magyar Honvédség Katonai és Központi Nyilvántartó Parancsnoksága Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodájának hadnagya a hadisír-gondozás helyzetéről, feladatairól tartott érdekes beszámolót. A hadnagy ismertette azt a folyamatot, amely segít hozzájárulni a világháborúkban hősi halált halt katonák sírjának gondozásához, a méltó kegyeletápoláshoz. Dr. Hír János geológus, a Pásztói Múzeum igazgatója beszámolt a megye területén rendezett őslénytani táborokról, amelyeket 1982 óta szervezett. A hallgatóság hiteles képet láthatott a megtalált, nehéz munkával megtisztított leletekről. Felvételei a programok színes napirendjét, a meglehetősen nomád körülményeket is érzékeltették. Gusztiné Dr. Toronyi Judit, a levéltár igazgatója Hetedíziglen c. előadásában manapság igencsak aktuális projektről, a családtörténeti kutatások helyzetéről, szakmai, módszertani követelményeiről szólt. Az intézményvezető elmondta, hogy október 29-én ingyenes, de regisztrációköteles tanfolyam indul a levéltárban, amely november 5-én folytatódik és 12-én fejeződik be. A rangos tudományos rendezvényen előadást tartott karunk oktatója, a Miskolci Akadémiai Bizottság tagja, Angyal László is, aki rimaszombati példákon keresztül mutatta be a kétnyelvűség és a nyelvi tájkép helyzetét. Az érdeklődők részletes tájékoztatást kaptak arról, hogy miként van jelen a magyar nyelvi változat a személynevekben, hivatali, intézményi, utcai stb. feliratokon. A névszemiotikai adatokat statisztikailag is összesítette. A tudományos tanácskozás a határon átívelő tudományosságot is szolgálta.

Angyal László

Kutatók éjszakája 01

Kutatók éjszakája 02

Kutatók éjszakája 03

Kutatók éjszakája 04

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand