A stresszelmélet megalkotójának kiállítása már Nyitrán is megtekinthető

2017. október 18-án délután 16:30 órai kezdettel Selye János életművét bemutató kiállítás nyílt a világhírű magyar származású professzor születésének 110. évfordulója alkalmából a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának aulájában.

selyeee

„Azoknak, akik nem félnek élvezni az egész élet stresszét, és nem képzelik, hogy ez sikerülhet a szellem erőfeszítése nélkül.“

A kiállítás Az izgalom biológiája, Selye János és a stresszelmélet dimenziói címet kapta, anyagát pedig a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum állította össze Magyarország pozsonyi nagykövetségének megbízásából.A tárlat a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával és a Comenius Egyetem közreműködésének köszönhetően valósulhatott meg. Dr. Bárczi Zsófia dékán asszony üdvözlő szavakkal nyitotta meg a kiállítást, köszöntötte Dr. Szabó Katalint, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum főmuzeológus-kurátorát, Szabó József első tanácsos urat, Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének képviselőjét, továbbá üdvözölte a kar tanárait, a vendégeket és a hallgatókat. A bevezetőt követően  Szabó József vette át a szót, aki pár mondattal bemutatta Selye János életművét és a kiállítás létrejöttének célját.Hangsúlyozta, hogy Selye méltán sorolható a XX. század meghatározó tudósai közé, ugyanis  stresszelmélete világhírűvé tette őt. Felidézte a magyarságára is büszke tudós mintegy félévszázados munkásságát, s felhívta a figyelmet arra, hogy bár Selye János nem kapta meg a Nobel-díjat, amelyre tíz éven keresztül jelölték, a tudós stresszelmélete hozzájárult az orvostudomány fellendüléséhez. A tanácsos úr megköszönte, hogy a publikum érdeklődve fogadta a kiállítást, majd átadta a szót Dr.Szabó Katalinnak. Végigtekintve az iskola aulájában, hatalmas volt a csend, mindenki érdeklődéssel hallgatta Dr. Szabó Katalint, aki pár mondattal bevezetett minket Selye életébe, munkásságába, mindennapjába. Kiemelte, hogy bár Selye János a középiskolában nem tanult igazán jól, viszont csak 29 éves volt, amikor stresszelméletével berobbant a tudományba. Megtudhattuk róla, hogy szigorú embernek tartotta magát, nemcsak a diákjaitól, hanem saját magától is nagy fegyelmezettséget kívánt. Diákjai és barátai „furcsa embernek“ tartották, mivel 12 órát dolgozott még hétvégéken is, és mindössze 6 óra elegendő volt számára, hogy pihenjen. Humorának köszönhetően azonban előadásai Európa-szerte rendkívül népszerűek voltak. A kurátor asszony felhívta figyelmünket arra, hogy a kiállítás nemcsak Selye életét akarja bemutatni, hanem a stressz fogalmát is egyszerűen és érthetően kívánja megmagyarázni. A tudósnak köszönhetően napjainkra a stressz laikusok által is használt fogalommá vált, és lényegét mindenki érti anélkül, hogy tudományos részleteit ismerné. Selye élettani folyamatként tekintet rá, sőt úgy vélte, a stressz az élet sava-borsa.

A kiállítás és előadás nagy élmény volt minden résztvevő számára. Új ismeretekkel gazdagodva hagytam el osztálytársaimmal együtt az iskola auláját.

Belák Brigitta

selye

selyeeee

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand