Otthonosság és ide­genség – beszél­getés gyerek­iro­­da­lomról, traumákról és iden­titásról

A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán az Irodalmi beszélgetések és felolvasások II rendezvénysorozat keretein belül sor került egy rendkívül tartalmas beszélgetésre Tóth Erzsébet Fanni egyetemi oktatóval, traumakutatóval, íróval és Marosz Diána újságíróval, íróval és műfordítóval.

Az esemény az Otthonosság és idegenség hívószó mentén zajlott. Szó volt többek között a transzgenerációs traumákról, az identitásról, a kétnyelvű közegről és a gyerekirodalomról is. Az írók felolvastak az ezekben a témákban megjelent köteteikből. Tóth Erzsébet Fanni beszÉLJ! című könyve egy gyerek szemszögéből mondja el egy csehszlovákiai magyar család történetét a Beneš-dekrétumok, a deportálások és lakosságcsere korában. Marosz Diána kötete, a Benőke és Hanga, a kétnyelvű testvérek a családon belüli kétnyelvűséggel foglalkozik. Bár mindkét könyv gyerekeknek íródott, rajtuk keresztül mégis nagyon sokat tanulhatnak a fiatalok és a felnőttek is, legyen szó akár arról, hogyan küzdjünk meg a traumáinkkal, tárjuk fel a családi múltat vagy találjuk meg a helyünket kétnyelvű közegben, kisebbségi magyarként.

A tanulságos és családias hangulatú beszélgetést a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi  Intézet oktatója, Petres Csizmadia Gabriella vezette.

A rendezvény, mely a Bázis Egyesület programja volt, a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával valósult meg.

Irodalmi beszelgetes 01

Irodalmi beszelgetes 02