Naše a cudzie – diskusia o detskej literatúre, traumách a národnostnej identite

V rámci série podujatí Literárne besedy a čítačky sa na pôde Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre uskutočnila beseda s vysokoškolskou učiteľkou, psychotraumatologičkou a spisovateľkou Fanni Erzsébet Tóth a s novinárkou, spisovateľkou a prekladateľkou Diánou Marosz.

Podujatie, spoluorganizátormi ktorého boli literárny spolok Bázis a Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy FSŠ, sa konalo pod heslom „Naše a cudzie“. Moderátorkou bola  doc. Gabriella Petres Csizmadia z ÚMJaL FSŠ. V rámci besedy sa diskutovalo o rôznych témach, ako napr. transgeneračné traumy, národnostná identita a detská literatúra. Hostia – spisovateľky – čítali úryvky zo svojich kníh, ktoré sú tematicky úzko späté s témami besedy. Kniha beszÉLJ! od Fanni Erzsébet Tóth rozpráva príbeh maďarskej rodiny z pohľadu dieťaťa v povojnovom Československu, po vydaní Benešových dekrétov, v období deportácií a výmeny obyvateľstva. Kniha Diány Marosz Benőke és Hanga, a kétnyelvű testvérek (Benőke a Hanga, dvojjazyční súrodenci) sa zaoberá dvojjazyčnosťou v rodine. Hoci sú obe knihy určené predovšetkým pre deti, tak v mnohom sú podnetné aj pre dospelých, či už ide o prekonávanie tráum, skúmanie rodinnej minulosti alebo – ako u príslušníka dvojjazyčnej menšiny – hľadanie svojho miesta vo svete.

Podujatie sa realizovalo s finančnou podporou Fondu na podporu národnostných menšín.

Irodalmi beszelgetes 01

Irodalmi beszelgetes 02

Réka Antal, stredoeurópske areálové štúdiá, 1. roč.