Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny

2023. november 30-án a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán került meg­ren­de­zésre az Implom József Közép­iskolai Helyesírási Verseny szlovákiai országos fordulója. A világjárvány miatt 2019 és 2022 között online módon zajlott a verseny. A verseny lebonyolítását a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács és az Arany A. László Polgári Társulás támogatta.

A verseny döntőjének lebonyolítója a kar Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, a verseny koordinátora Angyal László nyelvész volt. Az ország különböző pontjairól érkező 18 versenyzőt (ebből 10 gimnazista és 8 szakközépiskolás) és tanáraikat a versenyszervező mellett Bauko János intézetigazgató köszöntötte. A középiskolások egy tollbamondás megírásával, valamint egy helyesírási feladatlap kitöltésével adtak számot a felkészültségükről. A feladatlapokat a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet nyelvészoktatói és doktoranduszai értékelték. A javítás alatt Vančo Ildikó tanárnő a résztvevőknek bemutatta a Közép-európai Tanulmányok Karának épületeit.

A tesztírás ideje alatt a kísérő tanárok szakmai előadásokon vettek részt: az intézet nyelvészeinek a közoktatásban is hasznosítható témájú előadásait hallgathatták meg. Sándor Anna előadásában áttekintette a szlovákiai magyar nyelvjárások múltját és jelenét, Kozmács István előadásának középpontjában pedig a finnugorság kérdése állt.

A versenyt és a szakmai előadásokat követően a szervezők ebéddel vendégelték meg a résztvevőket, majd a feladatok szóbeli bemutatására és értékelésére, illetve az eredmények kihirdetésére került sor. A verseny győztese Biháry Bianka, a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium diákja lett (felkészítő tanár: Demcsák Edit), a 2. helyen Dávid Dóra zárt, ugyancsak a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnáziumból (felkészítő tanár: Kulcsár Mónika), a 3. helyen pedig Nagy Máté, a dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium diákja végzett (felkészítő tanár: Simon Beáta). A legeredményesebb 8 diák továbbjutott a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium által szervezett Kárpát-medencei döntőre, amelyre 2024. február 29. és március 2. között kerül majd sor. Minden résztvevőnek és díjazottnak szívből gratulálunk!

Implom 2023 01

Implom 2023 10