LYRA csokoládé

2019. február 5-én a sommelier kurzusunk keretében részt vettünk egy előadáson, amelynek a témája a Lyra csokoládé, avagy a barna arany volt. Karol Stýblo csokoládémester, aki egyike a világ négy Fino de Aroma Master Chef Chocolatier címmel rendelkező csokoládémesterének, és egyben a Lyra chocolate cég tulajdonosa látogatott el hozzánk, és beszélt a csokoládé történetéről és fontos tudnivalóiról.

Karol Stýblo úr először a 2008-ban alapított cégről és annak működéséről beszélt: a kezdeti csalódásokról, majd a 2009-es áttörésről, amikor először találkozott a kolumbiai Casa Luker cég képviselőivel, akik meghívták őt saját dél-amerikai ültetvényeikre és üzleti partnerekké váltak. Stýblo úr előtt ezzel kinyílt az addig ismeretlen, minőségi csokoládé világa. Megértette, hogy a legkiválóbb csokoládé titka az, ha ismerjük magát a csokoládé történetét: ismerünk minden termelőt, minden kakaófát, minden részletet, a kakaó egész útját. Elmondta, hogy a Lyra termékek kézzel készülnek Fino de Aroma kakaóból, amit maguk dolgoznak fel a kakaóbab szedésétől kezdve a pörkölésen át egészen a kakaómasszáig. Természetesen a tanulás sem maradhatott el: részt vett Barry Callebaut belga csokoládéakadémiáján, majd tovább képezte magát Emmanuel Hamon francia csokoládémesternél.

Elmondása szerint a nyitrai édességnek akkora hírneve lett, hogy termékeik hamarosan eljutnak a kóreai üzletek polcaira és a kóreai légitársaságok fedélzetére is, de rengeteg megrendelés érkezik Belgiumból, Lengyelországból, Németországból és Csehországból egyaránt.  A Lyra cég számos díjat tudhat magáénak: többször részesültek a nívós Great Taste Awards elismerésben, ami a világ legjobbjai közé emelte csokoládéikat, a közelmúltban pedig két bronzérmet nyertek a firenzei International Chocolate Awards-on.

Karol Stýblo úr jóvoltából az előadás során lehetőségünk nyílt arra, hogy kétféle Lyra csokoládét is megkóstoljunk: mindkettő 70%-ban tartalmazott Kolumbiából, illetve Venezuelából származó Fino de Aroma kakaót, amit nagyon élveztünk.

Nagyon szépen köszönjük az előadást, és külön köszönettel tartozunk Palenčíková Zuzana és Mazúchová Ľudmila tanárnőknek is a LYRA cég meghívásáért.

Mercedes Sahaj, 3RCM

LYRA chocolate 2019 02 05 01