Az előadás, ami megtart és nemenged

A Közép-európai Tanulmányok Kara meghívást kapott a VEKKER Műhely és az Ifjú Szívek interaktív táncszínházi előadására, mely november 27-én került megrendezésre Megtart, nemenged címmel.

Az előadás helyszínére, az Ifjú Szívek székházába érkezve azonnal éreztük, hogy nem egy szokványos előadáson fogunk részt venni, hiszen a színészek az előtérben fogadtak, akik a megszokott nézőtér-színpadi tér elválasztása helyett kiscsoportokra osztva azonnal egy beszélgetésbe vontak be minket. Az első körben a címből kiindulva egy asszociációs beszélgetést folytattunk, ami aztán a későbbiekben is fontos szerephez jutott a foglalkozáson. Fokozatosan kiderült, hogy az előttünk álló három órában három család életébe nyerhetünk bepillantást, és ezeknek a családoknak a belső életében – elsősorban megfigyelőként, de értékelőként, majd kreatív továbbgondolóként – mi is részt veszünk majd. A beszélgetést követően két színpadi képben néztünk bele a családok élete, majd újra összegyűltünk a korábban létrehozott csoportokba, hogy megvitassuk a látottakat. Különböző feladatokat megoldva egy kicsit megismerhettük a szereplők belső világát, némileg még irányíthattuk is a történéseket, hiszen az első felvonás után a mi javaslataink alakították a cselekmény folytatását. A befejezés igazán érdekesre kerekedett – mivel nem volt lezárása, pontosabban nyitott zárlata volt a történetnek. A második szín után ugyanis mind a három csoport megalkotta a saját „családjára” vonatkozó befejezését, amit aztán a színészekkel együtt elő is adtunk egymásnak. Sokan először nagyon furcsának és szokatlannak tartottuk ez a hiányt, de aztán rájöttünk, hogy a saját magunk kialakította lezárás talán még izgalmasabb, mint a forgatókönyvekben megírt, előre lezárt cselekmény. Úgy gondolom, nagyon sok élménnyel gazdagodtunk a foglalkozás során, és olyan egyedi tapasztalatokat szerezhettünk, melyek mindannyiunk számára maradandók lesznek.

Süll Rozina