Intermedialitás és gyerekirodalom

A hétköznapjainkat is átszövő intermedialitás tapasztalata képezte a március 10-én, szerdán szervezett Intermedialitás a gyermek- és ifjúsági irodalomban című online workshop alapját, amelyen a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet oktatói és meghívott vendégelőadói mutatták be a kutatásaik eredményeit.

A gyerek- és ifjúsági irodalomtól egyáltalán nem idegen intermedialitás sokféle formában került terítékre a délelőtt során: Benyovszky Krisztián az irodalom, képregény, film találkozásairól beszélt, Brutovszky Gabriella a múzeumi mesekönyvek interaktív jellegét mutatta be, N. Tóth Anikó a mese bábszínház-jellegű színre vitelét tárta fel, Petres Csizmadia Gabriella a képleírások vizuális hatásait illusztrálta, Radics Rudolf és Baka L. Patrik pedig egy-egy, young adult területéhez tartozó, popkultúra elemeiből táplálkozó regényt elemzett. Az előadások újabb és újabb arcát tárták fel az irodalom más médiumokkal történő kapcsolódási lehetőségeinek, amely arra a konzekvenciára vezette a résztvevőket, hogy a gyerek- és ifjúsági irodalom intermediális szempontú megközelítése hatékony eszköze lehet az olvasóvá nevelésnek. A workshopon bemutatott kutatások eredményei a Közép-európai Tanulmányok Kara által kiadott Partitúra című folyóiratban is elérhetők lesznek. A projektet és a hozzá kapcsolódó rendezvényt a Kisebbségi Kulturális Alap támogatta.

Intermedialitas1