Megemlékezés és könyvbemutató – március 15.

Immáron 174. éve annak, hogy 1848 már­cius 15.-én, az Osztrák – Magyar Monarchiában kitört a forradalom és a sza­bad­ságharc.

Erről az eseményről minden magyar ember megemlékezik, éljen akár az anyaországban, akár a külhonban.

A koronavírus okozta krízishelyzet miatti 2 év kihagyás után falunkban Paláston (Plášťovce) szintén fejet hajtottunk a hősök emléke előtt. Az esemény szentmisével indult a helyi Szent György római katolikus templomban majd ezt követően a Palásti Rákóczi Szövetség elnöke, a 9. számú Szent György Cserkészcsapat, a CSEMADOK helyi Alapszervezetének elnöke, a PERMEO Polgári Társulás elnöke valamint Ing. Köpöncei Péter polgármester megkoszorúzta a hősök emlékére emelt kopjafát.

A megemlékezés után a palásti községháza házasságkötő termében könyvbemutatót tartottunk – Friss hangok a perifériáról (Fresh Voices from the Pheriphery). A kötetben közölt írások egy esszépályázat eredményei, olyan írások, melynek szerzői nemzeti kisebbségben élnek négy Magyarországot körülvevő országban: Erdély – Románia, Felvidék – Szlovákia, Kárpátalja – Ukrajna, Vajdaság – Szerbia. Az utolsó fejezet Kanadába kivándorolt magyarok esszéit tartalmazza. A kötetet bemutatta Dr. Papp M. Zsuzsa (Ayklerné Papp Zsuzsa), a kanadai Rákóczi Alapítvány elnöke, aki Torontóból jelentkezett be hozzánk videohíváson keresztül, illetve Antal Réka, akinek írását szintén tartalmazza a könyv.

Végül, de nem utolsó sorban átadtuk a szót prof. PhDr. Zsilka Tibor, DrSc. nyelvprofesszor és irodalomtudósnak, aki falunk szülöttje, és hosszú idő után látogatott el hozzánk. Mesélt gyermekkoráról, munkásságáról és kellemesen elbeszélgetett a helyiekkel.

Az esemény sikeresen zárult, egy új lépés a helyi kultúrális élet fellendítéséhez a koronavírus okozta elzárkózás után.

Spomienkove slavnosti 01

Cikk és fotó: Réka Antalová
(A közép-európai areaális tanulmányok szak hallgatója)