Népmesékkel taníta­nak pénzügyi tuda­tos­ságot a diákjaink

N. Tóth Anikó tanárnő vezetésével ka­runk több diákja is részt vesz egy In­terreg által megvalósított projekten, mely­nek keretein belül átdolgozott nép­me­sékkel tanítanak pénzügyi tuda­tos­ságot alap- és középiskolás diákoknak.

Az összeválogatott csapat több iskolázáson is részt vett, melyeket a budapesti Fáy András Alapítvány szervezett online és kontakt módon is. Az iskolázások folyamán diákjaink elsajátították a drámapedagógia és a játékos tanítás szabályait és trükkjeit. Ezeket a tapasztalatokat később felhasználták a népmesék átírásánál is, hogy interaktív és érdekes módon tudják előadni őket a gyerekeknek. N. Tóth Anikó tanárnő és csapata három népesét dolgozott fel: A csodabögrét, A három garast és A talléros kalapot. Mindet teletűzdelték pénzügyi fogalmakkal, kérdésekkel és játékos foglalkozásokkal.

A mesefeldolgozások lényege a pénzügyi tudatosság játékos megtanítása. A gyerekek például egy szegény embertől tanulhatják meg, hogy még ha kapnak is egy maréknyi aranytallért a királytól, nem érdemes azokat azonnal elkölteni. Mi az a bank? Mire jó a kölcsön, esetleg a hitel? Miért ne költhetném el az összes pénzem egyszerre? A foglalkozások során ilyen típusú kérdésekkel kerülnek szembe a fiatalok.

Az első fellépés már meg is történt, méghozzá Ipolyságon. Diákjaink a Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskolába látogattak el, ahol alsó tagozatos, felső tagozatos és középiskolás gyerekekkel vágtak bele az interaktív foglalkozásba. A foglalkozás a mesék előadásával kezdődött, amelyek hatalmas sikert arattak a gyerekek között. A meséket és a történetmesélésbe épített kérdéseket rövidebb feladatok követték, melyekben a gyerekek megmutathatták az újonnan megszerzett ismereteiket (édes jutalmakért cserébe, természetesen).

Tóth Kitti, másodéves óvópedagógus és Pálffy Fanni, harmadéves óvópedagógus hallgatóink alsó tagozatos gyerekekkel foglalkoztak. Kitti elmondása szerint a gyerekek már az első perctől kezdve együttműködtek. Amikor kérdezgették a gyerekeket akár pénzügyi fogalmakról, akár a mese fonaláról, egyikük jobban jelentkezett, mint a másik. Okos hozzászólásaik voltak, viszont akadt olyan fogalom is, ami megvitatásra, pontosításra szorult. A tanító nénik és gyerekek végig nagyon figyeltek és tetszésüket fejezték ki, ami Kittiéket is megerősítette abban, hogy jól szerepeltek – bár, első fellépés lévén, látni lehetett, hogy még van min javítani.

A csapat tagjait további fellépések is várják, hiszen december végéig több mint 1000 gyerekhez kell majd eljutniuk. Közösen fogják bejárni a szlovákiai-magyar iskolákat, hogy minél több gyerekhez eljusson ez az igazán ötletes és interaktív program.

Interreg 01

Interreg 02