Nagy J. Béla Kárpát-medencei helyesírási verseny Egerben

2022. november 11–12-én a 28. Nagy J. Béla Kárpát-medencei helyesírási ver­se­nyen vettem részt, amely az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen került megrendezésre, ahol 30 egye­te­mista gyűlt össze Magyarországról és Erdélyből, illetve a Felvidékről.

Az egyetemisták Magyarországról és Erdélyből, illetve a Felvidékről érkeztek. Egyetemünket, és mint kiderült, a szlovákiai magyar felsőoktatási intézményeket, ketten képviseltük: Varga Dóra negyedéves tanári szakos hallgató és jómagam.

A rendezvény idején a Mátyás Ifjúsági és Diákszállóban voltunk elszállásolva. A személyzet nagyon kedves, segítőkész és tájékozott volt, szóval az a kis idő, amit eltöltöttünk ott, kellemes volt. Pénteken regisztráltunk az egyetemen, kaptunk ajándéktáskát, majd érdekes szakmai előadások sorát hallgathattuk végig, utána pedig az Unicornis Hotelben vacsoráztunk. A maradék szabadidőnket arra használtuk ki, hogy megnéztük a várost, ami már karácsonyi világítással volt díszítve.

Szombaton reggel kilenckor kezdődött a verseny. Először tollbamondást írtunk, majd két feladatlapot töltöttünk ki. A feladatok a szokásosak voltak: j/ly írása, elválasztás, hosszú-rövid mássalhangzók/magánhangzók írása, hagyományosan írandó nevek, földrajzi nevek és intézménynevek írásmódja stb. Miután befejeztük a feladatlapok kitöltését, körbevezettek bennünket az iskola toronyépületében található Hell Miksa Csillagászati Múzeumban, ami egykor obszervatóriumként működött. Ezután felmehettünk még a pár emelettel feljebb lévő kilátóteraszra, majd bemutattak nekünk egy camera obscurát, ami egy sötét kamra, amiben egy tükör és egy lencse segítségével Egerről láthattunk élő képet.

A versenyt követően az egyetem gondoskodott az ebédről, utána pedig az eredményhirdetés következett. Az első három helyezést könyvvel díjazták, a többiek oklevelet kaptak. A többi helyezés ekkor még nem volt ismert, de mindenki megnézhette a tollbamondását és feladatlapjait. A 30 főt számláló mezőnyben jómagam a 11. helyen, Varga Dóra pedig a 7. helyen végzett. Maradandó élményekkel térhettünk haza Egerből, és megtisztelő számunkra, hogy képviselhettük alma materünket az egyetemisták legnagyobb helyesírási versenyén.

Helyesirasi verseny 01

Helyesirasi verseny 02