2022-ben is megtartották az FTDK-t

Újra jelenléti formában zajlott le a XVII. Fel­vi­déki Tudományos Diákköri Kon­ferencia, melyre 2022. novem­ber 24-én került sor a ko­má­romi Selye János Egyetem Konferencia-központjában, a ko­­má­romi erőd szomszédságában.

Az idei évben az előző évekhez képest némileg kevesebb, összesen 22 résztvevő mérettette meg magát 4 szekcióban a rendezvény keretein belül. A Biológia-Informatika-Fizika szekcióban Mlčúch Brenda Nicole, Nagy Ágnes és Tóth Bianka, a Közgazdaságtudományi szekcióban Szilva Noémi, a Pedagógia-Humán szekcióban Csobády Csilla képviselte intézményünket, a Közép-európai Tanulmányok Karát, a Társadalomtudományi szekcióban pedig senki sem jelentkezett a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetemről.

A megnyitón elsőként Dr. Bukor József, a Selye János Egyetem tanulmányi ügyekért és külkapcsolatokért felelős rektorhelyettese üdvözölte a résztvevőket, majd Dr. Juhász György, a Selye János Egyetem rektora, végül Dr. Weiszburg Tamás, az OTDT (Országos Tudományos Diákköri Tanács) elnöke üdvözölte a vendégeket és intézett biztató szavakat a versenyzőkhöz. A megnyitó után a résztvevők és a zsűri neves tagjai elfoglalták helyüket a számukra kijelölt teremben, és 13:30-kor kezdetét vette a várva várt megmérettetés. Minden előadó először bemutatta alkotása elméleti és gyakorlati részét, majd az opponensektől kapott kérdéseket válaszolták meg, a végén a zsűri helyben adott kérdései is teret kaptak.

A Pedagógiai-Humán szekciót, amelyet tudósításom tárgyául választottam, Csobády Csilla Projektmódszer alkalmazása a helynevek oktatásában című előadása nyitotta meg, melyből megtudtuk, hogy az előadó helynévkutatást végzett szülőfalujában, Jablonca településen. Munkájának fő célja egy olyan projekt kidolgozása volt, melynek segítségével a 9. osztályosok helynévkutatást végezhetnének.

Másodikként Járosi Stela mutatta be Tanítónők a 21. századi alapiskolákban című munkáját, melyből megtudhattuk, hogyan alakult ki az aktuális helyzet, miképp állnak hozzá a felmérésben résztvevő alapiskolai tanítónők munkájukhoz, milyen problémák merülnek fel az oktatásban, miért gondolkodnak el esetleges pályaválasztáson.

Harmadikként Otill Petra került sorra A matematika és a zenei nevelés kapcsolata című előadásával. Ahogy a cím is mutatja, munkájában a matematika és a zene közti összefüggéseket kutatta óvodai közegben, 14 nagycsoportos diák segítségével, a témának megfelelő gyakorlatokat végeztetett el velük, amik által a gyermekek ritmusérzékét is vizsgálta a feladatokba rejtett számolási gyakorlatok mellett.

Negyedikként Samu Lilla lépett a zsűri és a közönség elé, akinek a munkája a Zelk Zoltán meséinek alkalmazhatósága tanulásban akadályozott diákok fejlesztésében címet kapta. A prezentációban bemutatta, pontosan mely csoportra is vonatkozott a vizsgálata, emellett kidolgozott óraterveket is feladatlapokkal egyetemben, amelyek segítségével a tanárok a gyakorlatban próbálhatták ki, mennyire használható fel Az okos nyúl és A mese a legokosabb nyúlról a tanulásban akadályozott diákok oktatásában.

A Pedagógiai-Humán szekció bemutatóit Kárpáthy Fanni zárta. A Trójai nőalakok Polgár Anikó Régésznő körömcipőben c. verseskötetében és Euripidész drámáiban című előadásban az előadó a trójai mondakör négy nőalakjával, Andromakhéval, Kasszandrával, Hekabéval és Hermiónéval foglalkozott, pontosabban, hogyan jelentek meg ezek a nőalakok Polgár Anikó kötetében, összefüggéseket, párhuzamokat keresve Euripidész drámáival és egyéb trójai mondakört feldolgozó művekkel.

Miután Kárpáthy Fanni befejezte az előadását, a zsűri egy 45 perces szünet után 17:15-kor találkozott, hogy megvitassák, ki volt a szekció legjobbja. Az előadások után megkérdeztem Csobády Csillát, milyen emóciókat élt meg a megmérettetés előtt, alatt és után. Elmondta, hogy mindenféle érzés kavargott benne, először izgult, de ahogy kiállt a nézőközönség elé, teljesen feloldódott, és igyekezett úgy átadni a tudását, hogy az mindenki számára érthető és érdekes legyen. Csilla rutinos versenyzőként mindenkit biztat, hogy jelentkezzen, és próbálja ki magát, hiszen ez egy remek lehetőség

Az eredményhirdetésre 18:00-kor gyűlt újra össze mindenki, izgatottan várva az eredményeket. Az általam megfigyelt Pedagógiai-Humán szekció győzteseként Otill Petrát hirdették ki, aki az OTDK (Országos Tudományos Diákköri Konferencia) részvételén kívül egy brüsszeli utazást is nyert. Az OTDK-ra részvételt nyert még Járosi Stela és Kárpáthy Fanni.

A Felvidéki Tudományos Diákköri Konferencián idén is kiváló munkákat mutattak be az előadók. Ahogy az a megnyitón is elhangzott, itt mindenki nyertes, mindegy, hányadik helyen végzett.

FTDK 2022 01

FTDK 2022 02

FTDK 2022 03

FTDK 2022 04