Beszámoló a szerbiai részképzésről – a 2. nap élményei

A Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogram keretén belül szervezett, két hetes szer­biai tanulmányi út – melyen 40 nyit­rai diák és két tanár, Dr. Vančo Ildikó és Dr. Kozmács István vett részt – gaz­dag programjából írásomban a 2. nap élmé­nyeiről tudósítok.

Ez a nap Szabadka megismerését célozta meg. Első állomásunk a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karra vezetett, ahol a nyitraiak csoportokra osztódva vettek részt egy-egy előadáson. Én Az interakció és kommunikáció a tanfolyamban című előadásra kerültem, ahol Major Lenke fogadta a résztvevőket. A tanárnőnek kiváló hangulatot sikerült teremtenie az ismerkedős játékok segítségével. A gyakorlatok után különféle személyiségtípus-teszteket oldottunk meg. Az előadás az önismeret fontosságára, az énképre, a jó nevelésre fókuszálódott, mindezt plakát formájában össze is foglaltunk az óra végén.

Ezt követően a Hagyományok Háza játékműhelyére látogattunk, ahol Raffai Judit néprajzkutató tartott előadást Vajdaság történelméről. A bemutatót műhelymunka váltotta fel, ahol két csoportra bontva vettünk részt a tanárnő népi kézművesség és népi gyerekjáték óráján.

A nap utolsó programjaként a szabadkai zsinagógát tekintettük meg, melyről Zsoldos Búzás Brigitta ismertetett néhány fontos tudnivalót. Megtudtuk, hogy a templom 1902-re épült magyaros szecessziós stílusban, és az 1600 hívőt is befogadni képes építményt Jakab Dezső és Komor Marcell tervezte. A zsinagóga bemutatójának keretén belül idegenvezetőnk pár szóban kitért a magyar kultúra egyik ikonikus épületére, a szemben álló szabadkai gimnáziumra is. A gimnázium az egyik legjelentősebb épület a városban, ugyanis Kosztolányi Dezső és Csáth Géza is itt tanult.

A látnivalók után szabad program következett, amelyen belül kötetlenül megcsodálhattuk a szecessziós épületektől díszes város központját. A sok látnivaló, foglalkozás, ismeretbővítés mindannyiunkat jó érzéssel töltött el, és kíváncsian vártuk a tanulmányi út folytatását.

Szerbia 2 01

Szerbia 2 02