Beszámoló a szerbiai részképzésről – a 3. nap élményei

Tudósításomban a Makovecz Ösztön­díj­prog­ramon keresztül megvalósuló két­he­tes vajdasági részképzés – melyen a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet hallgatói vehettek részt novem­ber 14. és 25. között – harmadik nap­jának eseményeiről számolok be.

A harmadik napon – a borús és esős időjárás ellenére – a diákok kíváncsian és izgatottan várták, hogy a nap folyamán milyen újdonság vár majd rájuk. Elsőként a Szabadkától nem messzire lévő Palicsot, a híres fürdővárost, azon belül is a palicsi tavat, állatkertet és a szecessziós stílusban épült víztornyot nézhették meg közelebbről. A víztorony érdekessége, hogy ha átnézünk a mesterien kifaragott kapun keresztül, lelátni a tóig.

A következő megálló helyszínéül Szabadka szolgált, amely a magyar határtól kb. 10 km-re fekszik. Annak érdekében, hogy a hallgatók a lehető legjobban megismerjék e magyar lakta várost, az utuk a Szabadkai Városi Múzeumba vezetett. Az intézményben megtekinthették a különféle régészeti, antropológiai, történelmi, pedagógiai, néprajzi, természeti és művészettörténeti értékeket.

A délután folyamán – a jól megérdemelt ebédet követően – a hallgatóknak lehetőségük nyílt arra, hogy megismerkedhessenek az itt élő magyar diákokkal. Azonban ez az ismerkedés rendhagyó módon történt, ugyanis társasjátékok segítségével mutatkozzhattak be egymásnak a vajdasági és felvidéki tanulók. A szórakoztató jellegű játékokról és az oldott hangulatról a Péterréve Társas Klub gondoskodott.

A diákok arca arról árulkodott, hogy kellemes élményekkel zárult ez a nap, hiszen mindenki nagy mosollyal az arcán tért vissza a szállásra. A résztvevők kíváncsian várták, hogy a tanulmányút többi napja mit hoz még számukra.

Szerbia3 1

Szerbia3 2