Beszámoló a szerbiai részképzésről – a 4. nap élményei

A kéthetes Makovecz részképzésen résztvevő Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem hallgatói a 4. napon a szerbiai Szabadkáról Péterváradra és Újvidékre látogattak.

Újvidékről köztudott, hogy Szerbia második legnagyobb városa, és félúton fekszik Szabadka és Belgrád közt. A városban hat hivatalos nyelv használható, és több mint 50 000 diák látogatja, mivel Újvidék egyetemi és egyben oktatási központ is Vajdaságban.

A nyitrai egyetemisták első megállója a Duna túlpartján fekvő péterváradi vár és városi múzeum volt, ahol egy kedves szerb fiatalember idegenvezetésével megismerhették a vár és a város történetét, a hozzá kapcsolódó legendákat.

A vár egyik érdekessége, hogy a második legnagyobb területtel rendelkező erőd Európában, amit a Habsburg Birodalom építtetett az oszmán birodalom seregei ellen az 1700-as években. A vár területén belül különféle egyházi épületek álltak, mint például a szerémségi püspökség székesegyháza. Itt épült fel az a hadi kórház, amely a 18. századtól, működésének első napjától a mai napig aktív hadi kórházként funkcionál.

A rövid bemutató után az idegenvezető bevezette a csapatot az erőd alatt található katakombákba, amiről elmondta, hogy nem szó szerint értelmezett katakombák, hanem földalatti hadi járatok és a vár védelmét szolgálták. Ezeket 16 km hosszú járatok övezik 4 szinten keresztül, amelyekből a legalsó szint 25 méterrel a föld alatt fut, hatalmas labirintust alkotva.

A katakombák után a városi múzeumban folytatódott az exkurzió. A múzeumban a kőkorszakból és vaskorszakból is fennmaradtak emléktárgyak. A múzeum különlegessége, hogy tartalmaz egy 60 méter mély hadi kutat, amely még Mária Terézia uralkodása idején készült, és amelynek fontos szerepe volt a város és a vár lakóinak háborús helyzetekben.

A vártúra után a következő megálló Újvidékre vezetett, az Európa Kollégiumba, amely a vajdasági magyarajkú közösség számára jeles intézmény. Itt a kollégium igazgaztónője tartott egy rövid beszámolót a diákotthon történetéről és jelenlegi állapotáról, ill. a szerbiai iskolarendszerről, annak pozitívumairól és negatívumairól. A diákok megismerhették a diákéletet, amely nagyban hasonlít a nyitrai diákélethez.

A részképzés 4. napjának további részében a diákok szabadidőt kaptak, így lehetősége nyílt mindenkinek, hogy megismerje jobban Újvidék belvárosát, és ízelítőt kapjon az ott zajló pezsgő életből.

Szerbia4 1

Szerbia4 2

Szerbia4 3

Szerbia4 4