A XI. Legere Irodalmi Verseny 3. fordulója

Az idei tanévben női írók kaptak főszerepet a több mint tizenegy éve zajló, középiskolásoknak szervezett Legere Irodalmi Versenyen.

A verseny záró fordulójára december 12-én került sor, ahol huszonhárom gimnázium és szakközépiskola mérte össze a tudását a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának szervezésében.

Az eseményt N. Tóth Anikó, a verseny egyik háziasszonya nyitotta meg. Ezt követte a feladatlapok kitöltése, mely az előző fordulón elhangzott előadás anyagát és a házi olvasmányok ismeretét kérte számon. Ezalatt Vinczellér Katalin irodalompedagógus foglalta el a felkészítőtanárokat és érdeklődőket egy érdekes, interaktív módszertani foglalkozással.

Egy rövid szünet után a minielőadások versenye következett, amely újszerű, interaktív és kreatív ötletekkel nyűgözte le a zsűritagokat. A női irodalmat ötperces feldolgozásban bemutató alkotások között megjelentek a klasszikus prezentációk is, viszont több társasjátékot, videót, verses megzenésítést, képzelt interjút is láthattunk, sőt, még egy bírósági peren is részt vehettünk. Már ekkor tudta mindenki, hogy a zsűrinek nehéz dolga lesz.

Amíg a zsűri megpróbált dönteni, az érdeklődők egy izgalmas kerekasztal-beszélgetésen vehettek részt. Három közismert művésznő foglalt helyet a pódiumon: Józsa Mónika, a Közép-európai Tanulmányok karnagya, Németh Ilona képzőművész és Lošonská Dékány Niki színművész. A beszélgetést vezető N. Tóth Anikó először az olvasásra fókuszált a kérdéseivel: mi volt az első olvasóélményünk, ki/mi befolyásolta az olvasási szokásaikat, volt-e valamilyen felforgató, nagy hatással bíró olvasmányuk. Ezek után elmesélték, hogyan kezdődött művészi pályafutásuk, hogyan kerültek bele a különféle munkaköreikbe és mit tettek azért, hogy sikeresek legyenek. Persze sok-sok tanáccsal látták el a résztvevőket, hogy a fiatalok az ő hibáikból, tapasztalataikból és sikereikből tanulhassanak. És igazi példaképek lehessenek a középiskolák, nagyrészt lányokból álló csapatok számára.

Persze bármennyire is érdekes volt a beszélgetés, tagadhatatlan volt a feszültség a teremben – vajon kik a nyertesek? A díjátadón először Petres Csizmadia Gabriella, a verseny másik háziasszonya értékelte a verseny során benyújtott feladatlapokat, majd a minielőadások zsűritagjai nevében Benyovszky Krisztián osztotta meg a gondolatait a jelenlévőkkel. Elmondása szerint nagyon nehéz volt győztest választani, így különdíjak is születtek. A helyezetteken kívül azonban minden versenyző kapott egy kis ajándékot a részvételért – a szervezők gondoskodtak róla, hogy a 3. fordulót követően is jusson olvasnivaló mindenki számára.

A verseny a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, az Arany A. László Polgári Társulás és a Bázis Irodalmi és Művészeti Egyesület társszervezésében valósult meg. A rendezvényt a Kisebbségi Kulturális Alap, a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács, valamint a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége támogatta.

Az ünnepélyes díjátadót végül az eredményhirdetés zárta:

Gimnázium kategória:

1. HÁROM TARKA MACSKA csapat (Kodály Zoltán Gimnázium, Galánta) – Kerek Anna Ibolya, Kerek Lilla Flóra, Varga Lara. Felkészítő: Bugár Andrea

2. SCAVI csapat (Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Gimnázium, Pozsony) – Bukor Lilianna, Dávid Dóra, Deszkás Dóra. Felkészítő: Kulcsár Mónika

3. NAPSUGARAK csapat (Selye János Gimnázium, Komárom) – Búzás Eszter, Slezák Dóra, Adamek Bianka. Felkészítő: Spátay Adriana

Minielőadások versenye:

LADY EVA csapat (Szondy György Gimnázium, Ipolyság) – Fehérváry Anna, Füle Evelin, Marczal Viktória. Felkészítő: Csáky Csinger Alexandra

Különdíj:

BÖLCSESSÉG ISTENNŐI csapat (Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium, Dunaszerdahely) – Orbán Vivien, Koráb Laura, Csánó Viktória. Felkészítő: Simon Beáta

Szakközépiskola kategória:

1. EKOMÓKUSOK 2022 csapat (Kereskedelmi Akadémia, Nagymegyer) – Bartal Anikó, Csiba Réka, Németh Tünde. Felkészítő: Papp László

2. ÁLMODOZÓK csapat (Pedagógiai Szakközépiskola, Szenc) – Kiss Loretta, Zsidek Réka, Lőrincz Virág. Felkészítő: Szabó Eszter