Száll a nyitrai mese szájról szájra

Egyszer volt, hol nem volt, ahol még a kurta farkú malac is ritkán túr, na, onnan egy kicsit még északabbra, volt egy város, mely a Nyitra névre hallgatott.

Ennek a kedves kis városkának szívében lapult a Közép-európai Tanulmányok Kara, ahol történt egy napon, hogy mesélni kezdtek. A mese terjedt szájról szájra, míg elért egészen Buda­pestig, ahol március 31-én, pénteken megrendezésre került a Népek meséi XIII. Orszá­gos Egye­temi és Fő­iskolai Mese­mondó Verseny. A Nyitrai Egye­temet óvoda­pedagógus hallgatók képviselték: Kováč Bettina (harmadik évfolyam), Pinke Vivien (második évfolyam) és Tóth Kitti (második évfolyam).

Az ELTE TÓK épületébe érve hamar felfigyeltek rájuk, hiszen nem sokan viselnek napjainkban díszes népviseletet vagy parasztmellényt, csizmát, kalapot. Ám ez az alkalom megkívánta, ugyanis az öltözék segítette a zsűrit és a nézőket elvarázsolni a székelyek és perbeteiek múltbéli mindennapjaiba, valamint Mátyás király korába, aki sok helyen járt álruhában, többek között Kéménden is.

A délelőtt során elhangzottak mesék pletykás asszonyokról, pipéről, szomorú királykisasszonyról, a török császár és a kiskakas esetéről… És még hogy mi mindenről? Nehéz lenne elmondani. Mindenféle népmese szerepelt a repertoárban, köztük tréfás mese, pajzán mese, szomorú mese, tündérmese és láncmese is. Érdekesség volt, hogy az öttagú szakmai zsűri mellett – akik közt rábukkantak egy régi ismerősre, Szelecki Mónikára, hajdani nyitrai mesemondóra – kisiskolások is értékelték a mesemondókat.

Amellett, hogy a szórakozás garantált volt a nap során és új meséket tanulhattak egymástól, a nyitrai hallgatók díjakkal is gazdagodtak: Kováč Bettina és Tóth Kitti osztoznak a második helyen, míg Pinke Vivien a Könyvtár különdíját nyerte el. Rengeteg könyvet kaptak jutalmul, de a legfontosabb, hogy jó kedvvel és számos új tapasztalattal tértek haza. Hála és köszönet jár Petres Gabriella tanárnőnek, aki felkészítője és támasza volt a diákoknak.

A mese balzsam a léleknek, játék, egyszerre tanulás és önfeledt szórakozás. Meséljünk hát sokat, és osztozzunk a mese örömében!

Tóth Kitti és Pinke Vivien

Nepek Mesei Mesemondo Verseny XIII 01