Tudomány és közösség­építés

A 36. Országos Tudományos Diákköri Kon­ferencia Humán Tudományi Szekciója 2023. április 12–14. között került megrendezésre a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi Karának szer­ve­zésében.

Jómagam harmadszor vettem részt az Országos Tudományos Diákköri Kon­ferencia (OTDK) Humán Tudományi Szekcióján, kétszer előadó hallgatóként. Ezen alkalmak során rengeteg tapasztalatot szereztem, hiszen egyrészt megmérettethettem magam a Kárpát-medencében hasonló nyelvtudományi témában kutató diákokkal, másrészt a zsűri és a bírálók szakvéleménye által sokat formálódott a gondolkodásom, a rálátásom az egyes témákra, melyekről előadtam, s amelyeket meghallgattam.

Idén immár megfigyelő diákként lehettem jelen, az intézetünk tanáraival együtt láthattuk Bartalos Rékát, magyar szakos végzős hallgatót előadni. Emlékszem, milyen jó érzés volt nekem is, amikor a tanáraim elkísértek az OTDK-ra, meghallgattak, támogattak. Láttam Rékán, hogy hasonló érzések játszódnak le benne is, s elmondása szerint ugyanúgy örök élmény marad neki a részvétel. Réka a Gyermek- és ifjúsági irodalom tagozatban mutatta be Agatha Christie nyomdokain című kutatását. Úgy gondolom, hogy sikerült méltó módon helytállnia, színvonalas előadásával lekötötte a közönséget. Rajta kívül még további két hallgató képviselte Felvidéket, Kárpárthy Fanni és Jablonský Benjamin, akik mindketten a Comenius Egyetem hallgatói. Benji a Disztichon Alfa versgenerátorról tartott előadását 3. hellyel díjazták, melyhez ezúton is szeretnék neki gratulálni!

A több mint 40 tagozatban elhangzó előadásokon túl több program is várta az ide érkezőket: lehetőség volt sportolásra, kincskeresésre, kvízen való részvételre, különböző témájú előadásokon való részvételre, valamint egy színvonalas koncert keretén belül megzenésített verseket hallhattunk a Pandas of Princess zenekar közvetítésében. Intézetünk képviseletének volt szerencséje betekintést nyerni az egyetem legimpozánsabb termeibe, épületrészeibe, ahol kísérőnk Dr. Bölcskei Andrea, az egyetem tudományos dékánhelyettese volt. Hálásak vagyunk neki a különleges élményért.

Az ilyen közös részvétel egy színvonalas hallgatói tudományos konferencián építő mindannyiunk számára több szempontból is. A tapasztalatszerzés, a nézőpont szélesítése és új szemléletek megismerése mellett segíti a jó kollegiális viszonyok épülését, valamint nem mellesleg a tanár-diák kapcsolat erősítését. Köszönjük a lehetőséget a HTDK programnak, várjuk a következő, 2025-ös OTDK-t!

OTDK 2023 01

OTDK 2023 02