PeLikon oktatás­nyelvé­szeti konferencia

2023. április 20-án és 21-én az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jász­berényben rendezte meg a PeLiKon oktatás­nyelvészeti konferenciát, ahol a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet tagjai is képviseltették magukat.

Az intézetet Vančo Ildikó, Kozmács István, Szabómihály Gizella és Illés Dániel doktorandusz képviselte. Az Idegenforgalmi Tanszék oktatói közül pedig Gergely Viktória vett részt az eseményen. A kétnapos rendezvényen több mint hetven előadás hangzott el. Vančo Ildikó előadásában a kisebbségek anyanyelvi oktatásának problémáival foglalkozott, érintette a tanítási folyamatot befolyásoló tényezőket és az anyanyelv- és államnyelvoktatás jellemzőit. Kozmács István a transzlingváló pedagógiai programmal kapcsolatban tartott előadást, Szabómihály Gizella a nyelvmenedzselés témakörében foglalkozott azzal, hogy a magyar nyelv és irodalom tantárgy oktatása során hogyan készíthetőek fel a diákok a potenciális kommunikációs problémák kezelésére. Gergely Viktória a szlovákiai magyar tannyelvű általános iskolás diákok körében végzett kutatásának eredményeit mutatta be, melyben a diákok olvasásértési készségeivel kapcsolatos tényezőket vizsgálta. Illés Dániel előadásában azzal foglalkozott, hogy a szlovákiai magyar középiskolás diákok hogyan vélekednek a szlovákiai magyar nyelvjárásokkal kapcsolatban.

Illés Dániel

peLikon 2023 01