Nyitrán járt a Trepp!

A Trepp Színházi Platform nemrég elhozta Nyitrára az improvizációra épülő előadását, melynek játékvezetője Csikmák Kati, színészei pedig Bandor Éva, Hostomský Fanni, Michal Noga, Melecsky Kristóf és Szebellai Dániel.

Egy független színtársulatról van szó, melynek alapító tagjai a Pozsonyi Színművészeti Főiskola magyar ajkú hallgatói.

Az elején egy rövid bemutatkozást hallhattak a jelenlévők, ahol a műsorvezető tisztázta a szabályokat. Csikmák Kati röviden és tömören elmondta, nem színdarab következik, hanem improvizációs játék, ahol ő lesz a játékvezető. Szerencsére senkinek nem volt ellenvetése, úgyhogy kezdődhetett is a játék. A programban szerepelt zsebszöveg, váltóláz, fotóalbum és még sok más játék is. Az előadás közben fogalmazódott meg bennem, mennyire fontos az improvizációban a színészek tudatos jelenléte, az állandó figyelem, hiszen minden szituáció akkor és ott születik meg. A színházzal ellentétben itt nincs előre megírt forgatókönyv, elpróbált jelenetek, betanult szöveg, tehát a színészek egymásra reflektálva alakítják a helyzeteket. Az előadás után volt alkalmam beszélgetni a srácokkal, és megtudtam néhány érdekes dolgot az improvizációról. Bandor Évi szerint ez egy élő és lüktető dolog, ami nagyon frissen tartja az agyat. Egy izgalmas állapot, amiben az ember nem tudja, mi is fog a következő pillanatban történni. Néha persze az is előfordul, hogy egy poén nem úgy sül el, ahogy azt tervezik, de ilyenkor tovább kell menni.

Időnként körbenéztem, és az emberek könnyes szemmel, felfelé konyuló szájjal ültek, már-már beállt mosollyal az arcukon. Hálásak vagyunk a Trepp Színházi Platformnak, amiért elhozták nekünk Nyitrára az improvizációra épülő előadásukat. Elképesztően csodálatossá varázsolták a hétfő esténket. Bízunk benne, hogy még látjuk őket. Jó volt kizökkenni a szürke hétköznapokból, és belecsöppeni egy családias hangulatú színházi feelingbe. Imádtam, ahogy a színészek jobbnál jobb szituációkban reagálnak egymásra.

Talán a legjobb pillanat az volt, amikor Kristóf unikornissá változott… Aki ott volt, az most biztosan eleresztett egy huncut mosolyt, mert ez volt az a pillanat, amit lehetetlen elfelejteni :D.

Bokros Bianka
Gál Eszter fotói