Szakmai gyakorlat az Ünnepi Könyvhéten

A kortárs magyar irodalom egyik legnagyobb szabadtéri eseményét idén már a 94. alkalommal rendezték meg Budapesten a Vörösmarty tér, a Vigadó tér és a Duna-korzó területén, június 8-11. között.

A könyvbemutatókon, dedikálásokon és beszélgetéseken keresztül a látogatók a könyvek és az irodalom széles skálájával ismerkedhettek meg. Az esemény célja különböző magyarországi és külföldi kiadók könyveinek bemutatása és árusítása a standok sokaságának labirintusán keresztül, ahol nemcsak a látogatók, hanem az ott dolgozók és segédkezők is egyaránt részesülnek az élményből.

A hétvége folyamán két csoporttársammal, Bóna Friderikával és Kálnay Krisztinával együtt lehetőségünk nyílt aktívan részt venni a rendezvényen, mégpedig a pozsonyi Womanpress kiadó kínálta szakmai gyakorlat keretén belül, ahol a Bázis Egyesület standján tudtunk önkéntesként  segíteni és tapasztalatot gyűjteni.

Megismerkedhettünk a könyvárusítással és annak előkészületeivel, a dedikálás folyamatával, ill. volt szerencsénk számos szlovákiai magyar alkotót személyesen is megismerni, akik többek közt a Bázis oszlopos tagjai - írók és fordítók egyaránt, mindemellett pedig mi magunk is részt vehettünk egy információkban gazdag beszélgetésen a Három Holló Kávéházban.

A beszélgetésben, melyet Mizser Nagy Csilla vezetett, rengeteg érdekesség hangzott el a bemutatott művekkel és azok megszületésével kapcsolatban. Szó volt Ordódy Katalin „Megtalált élet” c. művéről, amelyről a Womanpress Kiadó vezetője, Bolemant Lilla mesélt, valamint N. Tóth Anikó újonnan megjelent könyvéről, amely a „Tanárnő kérem” címet viseli. Felettébb érdekes fordítói megoldásokról is hallhattunk Strickland-Pajtók Ágnestől, báró Orczy Emma „Életem láncszemei” c. önéletrajzának fordításával kapcsolatban, valamint Vályi Horváth Erika által megismerkedhettünk Etela Farkašová „Repülőleckék” c. könyvének magyar változatával is.

A rendezvény során szerzett élmények mellett tapasztalatokkal is gazdagodtunk, melyeket a jövőben teljes mértékben hasznosítani tudunk nem csak fordítói tevékenységünk során, de bárhol máshol az irodalmi pályán belül.

Konyvhet 01

Konyvhet 02