Újvidéken adott elő Angyal László, karunk oktatója

Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék által szervezett 31. Egyetemi Nyelvészeti Napok c. konferencián vett részt Angyal László.

Előadásában Pesty Frigyes helynévtára Nógrád megyei névanyagának szocioonomasztikai-szociopragmatikai vizsgálatával foglalkozott.

A Kommunikáció–konceptualizáció–funkcionalitás fogalomhármas köré szerveződött nemzetközi tanácskozásra 2023. október 17-én került sor az Újvidéki Egyetemen. Az előadás szervesen kapcsolódott a Magyar Nemzeti Helynévtár Program egyik fontos résztémájához, Pesty Frigyes kéziratos helynévanyagának megjelentetéséhez. Az MNHP a nemzeti programok keretében a Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program részeként 2022-ben egy évtizednyi időtartamra tervezett kutatási programként indult útjára. A programhoz a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete is csatlakozott. Angyal László előadásában beszámolt az eddigi eredményekről, de többek között ismertette Pesty Frigyes helynévtára Nógrád megyei korpuszának lejegyzését is, amely nyomtatott formában is megjelenik a közeljövőben. A helynévtár Nógrád megyei településeinek lejegyzésekor számtalan olyan község lejegyzésére akadt, amelyek szövegei alkalmasak voltak szocioonomasztikai-szociopragmatikai vizsgálatokra is. Előadásában a Nógrád vármegyében évszázadok óta együtt élő magyar és szlovák etnikum nyelvi interferencia-jelenségeinek, a névkontaktológia jellemzőinek a bemutatására is sor került.

Ujvidek 01

Ujvidek 02