Részképzés Kecskeméten

Mi, másodéves óvodapedagógus hallgatók azon szerencsés diákok közé tartozunk, akik a Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogram keretén belül egy egész hónapos részképzésen vehettünk részt Kecskeméten. Képzésünknek a Neumann János Egyetem adott otthont, ahol nagy szeretettel fogadtak minket az ott tanító pedagógusok és a diákok.

kecskemet

Tanulmányi utunk során nemcsak sok új információval gazdagodtunk, de lehetőségünk nyílt bepillantani egy teljesen más rendszerbe is, mint amiben itt, Nyitrán „otthon vagyunk”. Leginkább azok az előadások ragadtak meg minket, melyek gyakorlati jellegűek voltak és módszertani ismereteket közvetítettek – itt megfigyelhettük, hogy az elméletben elsajátított tudást hogyan is kellene alkalmazni az óvodában, ahol már gyerekek vesznek körül.

Tanulságos volt számunkra látni, hogy az előadások nagy része játékos módon zajlott, a hallgatók aktívan vettek részt a tevékenységekben. A Dr. Szinger Veronika tanárnő vezette óvodai anyanyelvi módszertan órán például a hallgatók különböző játékokat gyűjtöttek össze, illetve találtak ki, melyek különböző módon fejlesztik a gyermekek hallását, artikulációját, helyes légzéstechnikáját stb. Ezen felül részt vettünk ének-zene módszertani előadáson, testnevelésen, óvodai környezetismeret előadáson.

Betekintést nyerhettünk továbbá az óvodai életbe is, ami közvetlenül az egyetem szomszédságában zajlik, hiszen a két intézmény épülete egy udvarban található. Nagyon hasznosnak találtuk, hogy a hallgatók helyben ki tudják próbálni mindazt, amit az egyetemen megtanulnak.

A legemlékezetesebb élményt egy szakmai konferencia képezte, amelyen a dramatikus interaktív mesélés és történetmondás módszerének bemutatása valósult meg egy óvodás gyermekcsoport közreműködésével. Fantasztikus érzés volt látni, hogyan tudnak az óvónők improvizálni, és mennyire kiszámíthatatlanok a gyermeki reakciók. A program a Pedagógusképző Kar két tanárának, Fehér Évának és Szatmáriné Márton Tímeának a fejlesztése, és most kezdődött a tényleges megvalósulása. Leendő pedagógusokként nagyon hálásak vagyunk, hogy az első megfigyelők között szerepelhettünk.

A részképzés során persze nem minden az egyetemről szól, ahogy a való életben sem kizárólag a tanulás tölti ki a diákéletet. Tanulmányi utunk alatt végigjártuk Kecskemét városát, megtekintettük a Ráday Múzeumot – melynek ásványkincsei lenyűgöztek –, megcsodáltuk a Cifra Palotát és még sok más látnivalót.

Csoportunk nevében szeretnék köszönetet mondani a kecskeméti egyetem vezetőségének, hogy szívélyesen fogadtak bennünket, valamint Vančo Ildikó tanárnőnek és Kozmács István tanár úrnak, hogy segítettek megszervezni a részképzésünket. Aki csak teheti, próbálja ki a részképzést, egészen biztosan izgalmas és tanulságos élményekben lesz része.

Varró Csilla