XII. Legere Iro­dalmi Ver­seny – a 200 éve szü­le­tett Petőfi és Madách jegyében

A XII. Legere 1. fordulója október 18-án került megrendezésre a Közép-európai Tanulmányok Kara termeiben. Az idei versenyre 24 csapat nevezett be, így az ország szinte minden pontjáról érkeztek a rendezvényre középiskolások és magyartanárok. Az idei Legere a 200 évvel ezelőtt született két költőzseni, Petőfi Sándor és Madách Imre életműve köré szerveződik, a versenyzők az ő alkotásaikkal ismerkedhetnek meg közelebbről a három forduló során.

A megnyitón a rendezvény egyik háziasszonya, N. Tóth Anikó Petőfi Szeptember végén című versét parafrazeálta, melyben a Legere verseny iránti szeretetét fejezte ki. Elmondta, hogy „a Legere lényege pont a találkozás, ahol szöveg és olvasó, olvasó és olvasó, tanár és diák, tanár és tanár, gondolat és gondolat találkozik. A jelenlévőket ezután Bárczi Zsófia dékán asszony köszöntötte, aki a tanárok és diákok felkészülését, a szervezők munkáját méltatta.

A program első felében a versenyzők egy feladatlap kitöltésével adtak számot a házi olvasmányként megismert A helység kalapácsa című műről. A teszt kitöltésével párhuzamosan a tanárok számára Fenyő D. György tartott módszertani foglalkozást, melyen Petőfi Sándor népszerű és kevésbé ismert verseivel dolgoztak a hagyományos értelmezésektől eltérő nézőpontokból.

A rendezvény másik felében a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet egykori oktatója, Németh Zoltán tolmácsolásában egy szakmai előadást hallgattak meg a résztvevők, Petőfi és a kortárs irodalom címmel. Ebben a költő poétikai innovációit, álnéven írt verseit és az életmű kortárs irodalombeli továbbélését ismertette a hallgatósággal.

Az első forduló végén Petres Csizmadia Gabriella, a rendezvény másik háziasszonya ismertette az első feladatlap megoldókulcsát, valamint a második forduló házi olvasmányait. November 7-én, három hét múlva folytatódik a Legere, amikor részben még mindig Petőfi Sándor, részben pedig már Madách Imre életművével fognak foglalkozni.

A verseny a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, az Arany A. László Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács és a Bázis Irodalmi és Művészeti Egyesület társszervezésében valósult meg. A rendezvényt a Kisebbségi Kulturális Alap támogatta.

XII LEGERE 1 fordulo 01

XII LEGERE 1 fordulo 02