Tudásra sem törpe, vakságra sem nagy

Véget ért a XII. Legere Irodalmi Verseny, melyet Petőfi Sándor és Madách Imre születésének 200 évfordulója tiszteletére szervezett a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet és az Arany A. László Polgári Társulás.

A Legere Irodalmi Verseny december 8-án megrendezett harmadik fordulóján a középiskolások ismét bebizonyították, hogy akárhány bérci tetőnyi hó is hulljon le, a kihívások éje nem riasztja el a tudásra egyáltalán nem törpe irodalomrajongókat. A verseny záró megpróbáltatása talán a legizgalmasabb mindegyik közül, hiszen itt derül fény az összesített pontszámokra, melyek valamelyest megkoronázzák a több hónapos felkészülést.

A harmadik fordulót a megszokottakhoz hűen N. Tóth Anikó, a Legere egyik főszervezője nyitotta meg köszöntőjével, melyet követően a csapatok neki is állhattak a feladatlapok kitöltésének. Míg a diákok tudástárukat és szárnyaló fantáziájukat segítségül hívva próbáltak rájönni a helyes megoldásokra, addig a felkészítő tanárok részt vehettek Brutovszky Gabriella módszertani foglalkozásán, aki Lelkes Lujzaként prezentálta nekik a bingó oktató hatásait.

Rövid szünet után a csapatok ismét összegyűltek az előadótermekben, hogy bemutathassák, miként inspirálta őket Madách Imre és Petőfi Sándor életműve. A kreativitás megannyi formáját tapasztalhatta a zsűri, hiszen a játékos, etűdszerű jelenetektől kezdve a szellemes kisfilmeken át az ötletes híradóig mindenféle zsáner képviseltette magát.

Az eredményhirdetés előtt a közönség megtekinthette a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Körének (NYEKK) „Túl távol, elég közel” című előadását, mely párhuzamos szerkezetével, popkulturális utalásaival, gyönyörködtető versidézeteivel, kétnyelvűségével és elképesztően szórakoztató modernségével mutatta be Petőfi Sándor és Madách Imre életének egy-egy szeletét.

Az ünnepélyes díjátadón kihirdették a XII. Legere Irodalmi Verseny győzteseit. A gimnáziumok kategóriájában az első helyet a galántai Kodály Zoltán Gimnázium „Három tarka macska” csapata nyerte el, a második helyen a dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium „Könyvtolvajok” csapata végzett, a harmadik helyet pedig a pozsonyi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Gimnázium „SCAVI” csapata nyerte el. A szakközépiskolák kategóriában az első helyen a nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia „EKOMÓKUSOK 2023” elnevezésű csapata, a második helyen a szenci Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola „Három jómadár” csapata, a megosztott harmadik helyen pedig a dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskola „A helység lányai”, illetve a dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola „Könyvlakók” csapata végzett.

Ami a minielőadásokat illeti, a gimnáziumok kategóriáját a Füleki Gimnázium „Borozó Iluskák”csapata nyerte meg, különdíjban az ipolysági Szondy György Gimnázium „LADY EVA” című csapata részesült. A szakközépiskolák kategóriájában a nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia „EKOMÓKUSOK 2023” csapata lett az első, különdíjat pedig a királyhelmeci Műszaki Szakok és Mesterségek Szakközépiskola „Tisztaszívűek” elnevezésű csapata kapott.

Mindenkinek köszönjük, hogy ismét – vagy akár először – bekapcsolódott a Legere Irodalmi Versenybe! A Közép-európai Tanulmányok Kara jövőre is várja a lelkes diákokat, akik szabadon engednék sas lelküket, hogy a felhők közelében szárnyalva körülnézhessenek az irodalommal átitatott világban.

Legere 2023 Donto 01

Legere 2023 Donto 02