Magonyné dr. habil Varga Emőke, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető főiskolai tanárának előadása a képeskönyvekről

Vajon milyen hatást gyakorol ránk egy illusztrált gyerekkönyv képi és nyelvi világa? Hogyan dekódolható egy kizárólag képekben elbeszélt történet? Ezekre a kérdésekre kereste a választ Magonyné dr. habil. Varga Emőke, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető főiskolai tanára a Történetmondás képes- és szótlan könyvekkel című előadásában, melyet március 7-én, csütörtökön tartott a Közép-európai Tanulmányok Karán. A Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet és az Arany A. László Polgári Társulás szervezésében meghirdetett előadáson óvópedagógus és magyar szakos jelöltek vettek részt, akik kölcsönösen rácsodálkoztak a képeskönyv poétikájának sokrétűségére, a képi és szöveges narratívák közötti transzferlehetőségek gazdagságára. A résztvevők különösen értékelték, hogy az elméleti kérdéseket kísérve számos képeskönyvet fizikai formájában is átlapozhattak. Az előadást követő beszélgetésből kiderült, hogy a hallottak hatására többen – felnőtt befogadóként is – kedvet kaptak a képeskönyvek olvasásához.

Varga Emoke 01