Emlékünnepség az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére

Hagyományunkhoz híven ebben az évben is magas színvonalú műsorral emlékeztünk meg a március 15-ei forradalomról, szabadságharcról és a márciusi ifjakról. „Hazádnak rendületlenül / Légy híve, oh magyar“ – csendült fel műsorunk kezdetén Vörösmarty Mihály Szózata Egressy Béni dallamával egyetemünk magyar kórusának előadásában, majd elhangzott Gárdonyi Zoltán Tartsd meg hazánkat, Isten c. ünnepi kánonja Józsa Mónika vezényletével. Ezt követően N. Tóth Anikó köszöntötte protokolláris vendégeinket. Műsorunk a közönség és az énekkar közös éneklésével folytatódott, Kossuth Lajosra emlékezve elénekeltünk néhány közismert népdalt, melyek szintén őrzik a múltunkban zajló eseményeket. A Bodonyi Kossuth-dal Bárdos Lajos feldolgozásában is elhangzott Józsa Mónika képzeletbeli karmesteri pálcája nyomán.

Megemlékezésünk ünnepi szónoka Katona Csaba történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa és a Magyar Történelmi Társulat igazgatóválasztmányi tagja volt, aki egy nem mindennapi szónoklattal próbálta közelebb hozni 1848/49 fontos eseményeit. Lélekemelő, ugyanakkor elegánsan szellemes gondolatmenete és a kevéssé ismert tények halmaza, melyet megosztott velünk, nagy hatást tett a közönségre.

Műsorunk további részében a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre lépett fel Csobády Csilla doktoranduszunk vezetésével. Előadásuk címe „Túl távol, elég közel“, mely még a tavalyi Petőfi- és Madách-bicentenárium jegyében fogant a Legere Irodalmi Verseny apropóján. Az előadás alapját Madách és Petőfi szövegei jelentették, de a játszók is beleadták gondolataikat. Szellemes és kreatív újragondolásuk teljesen magával ragadta a közönséget. A mai kor tapasztalatain átszűrve hozták közelebb az egykori eseményeket, a színjátékban a komolyság, ünnepélyesség, tisztelet  mellett a humor is nagyon fontos szerepet játszott. Közreműködtek: Csobády Csilla, Csáky Máté, Fóthi Virág Mercédesz, Varga Renáta, Mezei Ádám, Bakus Zsófia, Káplán Veronika, Madarász Zsófia és Soltész Luca.

A megemlékezést – szokásunkhoz híven – a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Kórusa zárta: Kodály Zoltán 1926-ban bemutatott Háry János c. daljátékának Intermezzoját adták elő, mégpedig kórusváltozatban, Varga Károly szövegével. Zongorán kísért Marek Štrbák, vezényelt Józsa Mónika.

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett emlékműsort Himnuszunk eléneklésével zártuk.

Marcius 15

Asztalos Nikolett, elsőéves magyar-biológia szakos hallgató