Meghívó a 4. nemzetközi konferenciára - TUDOMÁNY AZ OKTATÁSÉRT – OKTATÁS A TUDOMÁNYÉRT

Category
Kategória (hu-hu)
2015-09-17 00:00 - 2015-09-18 00:00

A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara
a brünni Masaryk Egyetem Bölcsészettudományi Karával
és a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karával
együttműködve

tisztelettel meghívja Önt

4. nemzetközi konferenciájára

TUDOMÁNY AZ OKTATÁSÉRT – OKTATÁS A TUDOMÁNYÉRT

címmel, melyre 2015. szeptember 17 – 18. között kerül sor.

A rendezvény  védnökei:

prof. Dr. Lovász László,

a Magyar Tudományos Akadémia elnöke,

prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc.,

a Szlovák Tudományos Akadémia elnöke

és

prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc.,

a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem rektora.

A konferencia témája:

Közép-Európa az egység és sokszínűség között

A közép-európai régió vizsgálatának sokéves humán-, szociál- és természettudományok területét felölelő hagyománya ellenére a téma még mindig aktuális, ami több tényezőnek is     köszönhető. Közép-Európában és azon kívül is lehetséges minden kultúrára ill. régióra annak belső fejlődésén keresztül tekinteni, de különböző hatásokon keresztül is, amelyek a specifikus térség pecsétjét nyomják rá. Egyrészt a gazdasági, kulturális és politikai integráció felé mutat irányultságot, másrészt pedig az etnikai sokszínűség, a bevándorlók integrációja és a csoportos szerveződés új formái még nagyobb különbségekhez vezetnek. Az egységnek és sokféleségnek a paradox mivolta nagy teret biztosít a mentális képek megalkotásához szükséges kulturális és társadalmi determinánsok felismerésére és (ön)elemzésére, a közép-európai térségen belüli kultúrák közti párbeszédre és annak revitalizációjára, valamint a kulturális, történelmi és természeti potenciál megismerésére. A fenti szempontok elemzése az etnikai és nemzetiségi konfliktusokon való áthidalást segíthetik, a heterosztereotípiák gyökereinek felismerését, illetve a negatív mentális képek szélesebb társadalmi tudatban való áthidalását és Közép-Európa azon sajátos kulturális és szellemi alkotásainak felismerését is, amelyek az éppen zajló közép-európai integrációs törekvések szempontjából bírnak jelentőséggel, de fontosak az előítéletek, valamint a diszkrimináció és szegregáció bármely formája elleni aktív harcban, és nem utolsósorban a saját régiónk iránti pozitív kapcsolat elmélyítésében. Az oktatás középpontjában kellene lennie egyaránt az egységes (közép-)európai kultúra fejlődésének új perspektívája, nemzeteinek és kisebbségeinek egymáshoz való közeledése a közös kulturális és szellemi fejlődés javára.

All Dates

• From 2015-09-17 00:00 to 2015-09-18 00:00