Magyar nyelv - és irodalom oktatáselmélete

A doktori képzést elvégzett hallgató áttekintéssel rendelkezik a nyelv- és irodalomtudomány, valamint a szakmódszertan aktuális kérdéseiről, mélyrehatóan ismeri az új nyelv- és irodalomkutatási szempontokat. A hallgató ismeri a nyelv- és irodalomoktatás diszkurzív hátterét, tájékozott az anyanyelv és irodalom tanításának új módszereiben és eljárásaiban, különös tekintettel a magyar tannyelvű iskolákban folyó oktatás sajátos feltételeire. A végzett hallgató ismeri a pedagógiai irányultságú tudományos kutatási módszereket és azok megvalósítási formáit; kutatócsoport tagjaként képes részt venni e kutatásokban. A végzett hallgató ismeri tágabb és szűkebb kutatási területének diszciplináris és interdiszciplináris hátterét nemzetközi kontextusban. Ismeretekkel rendelkezik az alábbi területeken: nyelv- és irodalomoktatás elmélete, funkcionális és kognitív nyelvtan, a szociolingvisztika, irodalmi genológia, narratológia, intermedialitás, vizuális kultúra, szemiotika. A magyar nyelv és irodalom oktatásának elmélete doktori képzési programban végzett hallgatók az alábbi szakmákban helyezkednek el a szlovákiai Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere és az SK ISCO-08 szerint: adjunktus, nyelvész (filológus), középiskolai tanár, felső tagozatos tanár.