Erasmus+ v Ľubľane

V druhom magisterskom ročníku som ako študentka Fakulty stredoeurópskych štúdií (št. program stredoeurópske areálové štúdiá) strávila zimný semester akademického roka 2023/2024 v Slovinsku. Prihlásenie sa do programu Erasmus+ bolo jedno z najlepších rozhodnutí, aké som kedy urobila.

Ľubľana je hlavné a zároveň najväčšie mesto v Slovinsku. Vďaka neveľkému počtu obyvateľstva skôr pôsobí ako provinčné mesto a výhodou je, že všetko je v blízkosti, a ak nie, veľmi populárne na prepravu sú bicykle. Preto Ľubľana pôsobí ako menšia verzia Amsterdamu. Za pozitívum možno považovať aj to, že slovinskému jazyku sčasti rozumieme, keďže tiež patrí medzi slovanské jazyky.

Filozofická fakulta, na ktorej som študovala v Slovinsku, sa nachádza v starej časti mesta. Univerzita sa stará o svojich študentov, hlavne čo sa týka stravovacieho systému, z ktorého by si aj Slovensko malo brať príklad. Spoznala som tu veľa nových kamarátov z rôznych kútov sveta, či už to boli Poliaci, Nemci, Taliani či domáci Slovinci. Stala sa z nás veľmi dobrá partia. Každý týždeň a víkend sme vždy mávali program, do začiatku novembra bolo v meste teplo, takže sme sa veľa túlali po ľubľanských uliciach.

Počas môjho pobytu som navštívila viackrát Taliansko či zopár miest v Bosne a Hercegovine, kde môžete stále cítiť a vidieť krajinu, ktorá bola, nie tak dávno, zmietaná vojnou. V Slovinsku sme navštívili druhé najväčšie mesto Maribor či mesto Celje, a taktiež niekoľko malých, ale významných miest na pobreží. V Ľubľane ma navštívila aj moja rodina, s ktorou sme sa vybrali tráviť čas pri more v Taliansku, ale aj v Slovinsku.

Programu Erasmus môžem len ďakovať, zdokonalila som sa v jazyku, spoznala som veľa zaujímavých ľudí, ich kultúry, skúsila nové jedlá, cestovala. Mám nové spomienky a kamarátov na celý život. Skúsenosti v tomto programe sú pre mňa nezaplatiteľné a výnimočné. Takže, ak stále váhaš či si podať prihlášku, tak to urob, ľutovať nebudeš ani sekundu a vybraná krajina sa ti stane druhým domovom.

Erasmus 1

Erasmus 2