„Stretnutie umení”

Predstavme si... len na chvíľu si predstavme, že na jednom podujatí sa stretnú rôzne druhy umenia, ako je maľba, fotografia a hudba. Je to vôbec možné?

Akokoľvek sa to môže zdať neuveriteľné a nepredstaviteľné – áno! My sami sme boli svedkami "fúzie" umení.

Dňa 3. mája 2023 sa v Nitrianskom krajskom osvetovom stredisku uskutočnila výstava malieb a fotografií s názvom Stretnutie umení, ktorú zorganizovali maďarskí študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Pred začiatkom podujatia Daniel Sedlík očaril publikum krásnou hrou na klavíri, potom Anna Baffy, Zsófia Bakus a Ádám Mezei, všetci študenti našej fakulty, otvorili túto významnú udalosť interpretáciou piesne od skupiny Csíkzenekar „Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen...”. Na podujatí sa zúčastnil veľký počet učiteľov, študentov, priateľov, rodinných príslušníkov a známych. Následne účastníkov srdečne privítala moderátorka Renáta Vargová so vzácnym prejavom.

Klasická hudba nie je len súčasťou, ale je aj základom umenia, takže ani na tomto podujatí nemohla chýbať. Júlia Csető (flauta), Daniel Sedlík (klavír) a Máté Csáky (husle) zahrali Prvé prelúdium od Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča. Hudobníci svojím vášnivým a strhujúcim výkonom silne zapôsobili na publikum.

Renáta Vargová predstavila vystavujúcich umelcov: Zsófiu Katu Kis, Sarah Červenákovú a Olíviu Bandurovú. Hovorila o ich doterajšej kariére, vyzdvihla ich úspechy v rôznych súťažiach. Moderátorka prezradila aj to, odkiaľ pochádza ich náklonnosť a láska k výtvarnému umeniu.

Aj obrazom môžeme zobraziť konkrétny jazyk, rovnako ako aj fotografie môžu odhaliť jazyk národa a jeho tradície. Nehovoriac o hudbe, ktorá dokáže najsilnejším spôsobom sprostredkovať tieto hodnoty. V tomto duchu Emese Bohák zaspievala autentické ľudové piesne z Magyarpalatky, po nej nasledovala Boglárka Csámpai so slovenskými ľudovými piesňami z Gemera, Zemplína a Spiša. Na podujatí odznel aj príhovor riaditeľky Nitrianskeho krajského osvetového strediska Daniely Gundovej a podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Tibor Csengera. Obidvaja vyzdvihli talent a vynikajúce organizačné schopnosti študentov v zostavení kvalitného a náročného programu.

Dôstojným ukončením podujatia bola interpretácia piesne „Te majd kézenfogszés hazavezetsz“ v prevedení Anny Baffy, Zsófie Bakus a Ádáma Mezeiho. Potom sa záujemcovia mohli voľne porozprávať s umelcami, ktorí na nich čakali s rôznymi dobrotami a občerstvením. Obrazy jednej z hlavných organizátoriek výstavy, Olivie Bandurovej sú k dispozícii na zakúpenie. O bližšie informácie v tejto súvislosti môžete požiadať umelkyňu. Výstava obrazov a fotografií je otvorená pre verejnosť do 30. mája 2023 vo výstavnej sieni Krajského osvetového strediska v Nitre. Nenechajte si ju ujsť, lebo tým môžete mnoho stratiť. Čo takého?

Spojenie s umením, stotožnenie sa s umeleckým dielom, jeho pôsobenie na nás, potom prežívanie vyvolaných emócií, interpretáciu posolstva tvorcov a jeho prijímanie... Odporúčam všetkým, aby si nenechali ujsť príležitosť obdivovať úžasné a vysoko estetické diela umelcov.

Výstava bola naozaj skutočným stretnutím umení. Stretli sa však nielen umelci, ale aj my, milovníci umenia, tvorcovia a naše duše, ktoré žijú pre umenie, pretože „bez umenia niet života“.

Muveszetek talalkozasa 01

Autorka textu: Kitti Szabóová
(št. program: maďarsko-slovenský bilingválny mediátor, 2. roč.)

Fotografia: KINEO Production