Vedomostné súťaže Katedra v pries­toroch UKF v Nitre

Vedomostné súťaže Katedra boli uspo­riadané aj v tomto roku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Súťaže Katedra sú celoštátne predmetové súťaže pre žiakov základných škôl s vyučo­vacím jazykom maďarským na Slovensku, ktoré spoluorganizujú učitelia z univerzity a praxe.

Hlavným organizátorom súťaže je Občianske združenie Katedra, predsedom ktorého je dekan Pedagogickej fakulty, doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD., a koordinátorkou súťaží je docentka z Fakulty stredoeurópskych štúdií, doc. Mgr. Gabriella Petres, PhD. Hlavnými cieľmi súťaží sú rozšírenie vedomostí a kompetencií v danom odbore, rozvoj kritických zručností, riešenie problémov a podpora talentov. Súťaže Katedra sú akreditované a kvalifikované súťaže Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR, ktoré poskytujú bodové zvýhodnenie pri prijímaní na stredné školy (pre prvých desať finalistov).

V dňoch 2., 7. a 9. júna 2023 prebiehali súťaže v kategóriách literatúra, materinský jazyk a dejepis v priestoroch Pedagogickej fakulty a Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre. Podujatia sa zúčastnilo 285 žiakov a 100 pedagógov. Program pre účastníkov bol veľmi pestrý: kým súťažiaci riešili zaujímavé úlohy, pre pedagógov boli organizované metodické workshopy. Bolo postarané aj o kultúrny zážitok vo forme literárneho koncertu a besedy so spisovateľmi. Výsledky sú zverejnené na stránke súťaží Katedra: https://katedra.sk/a-katedra-versenyekrol/

Vedomostne sutaze 01

Vedomostne sutaze 02

Vedomostne sutaze 03

Vedomostne sutaze 04

Vedomostne sutaze 05

Vedomostne sutaze 06

Text: doc. Mgr. Gabriella Petres, PhD.