Magyar nyelv és irodalom szakpárosításban (tanári szak)

A végzett hallgató tágabb társadalmi-kulturális és didaktikai-szakmai kontextusban ismeri a tantárgyi specializációjához tartozó tudományágak alapvető szerkezetét és tartalmát. Ismeri a modern és posztmodern magyar irodalom irodalomtörténeti kontextusát, az egyes korszakok, nemzedékek, művészeti áramlatok és irányzatok fő képviselőinek munkásságát. A végzett hallgató ismeri a kortárs magyar irodalom tematikai és poétikai irányzatait, beleértve annak főbb képviselőit és meghatározó műveit. A hallgató érti a szlovákiai és egyéb magyar nyelvváltozatok földrajzi és társadalmi változatosságának alapvető kérdéseit és összefüggéseit, valamint ismeri a magyar nyelvjárások rendszerét és a szlovákiai magyar nyelvjárásokat. A hallgató ismeri a nyelv működésének és használatának társadalmi hátterét és pszichológiai törvényszerűségeit, a kétnyelvűség kérdését, valamint a nemzeti kisebbségek nyelvi jogainak kérdéseit. A kétszakos tanári alapképzési szakon végzett hallgatók elhelyezkedhetnek mint felső tagozatos tanár (alsó középfokú szinten oktató tanár), középiskolai tanár és nyelviskolai tanár.