Učiteľstvo maďarského jazyka a literatúry v kombinácii

Magisterské štúdium

Študijný odbor 38. Učiteľstvo a pedagogickóe vedy
Forma štúdia denná
Dĺžka štúdia 2 roky
Garant prof. PaedDr. Kristian Benyovszky, PhD.
Získaný titul Magister (Mgr.)
Nadväzujúce študijné programy doktorandský študijný program Teória vyučovania maďarského jazyka a literatúry
rigorózne konanie s možnosťou získania titulu doktor filozofie (PaedDr.).
Pracovisko ÚSTAV MAĎARSKEJ JAZYKOVEDY A LITERÁRNEJ VEDY
Informácie Bližšie informácie o programe

Charakteristika študijného programu

Absolvent ovláda základnú štruktúru a obsah disciplín svojej predmetovej špecializácie v širších spoločensko-kultúrnych a didakticko-odborných súvislostiach. Pozná literárnohistorický kontext modernej a postmodernej maďarskej literatúry, tvorbu hlavných predstaviteľov jednotlivých období, generácií, umeleckých prúdov a smerov. Absolvent disponuje poznatkami o tematických a poetických tendenciách súčasnej maďarskej literatúry, vrátane jej hlavných predstaviteľov a kľúčových diel. Absolvent rozumie základným otázkam a súvislostiam geografickej a sociologickej variability maďarského jazyka na Slovensku a vo svete, pozná systém maďarských nárečí a maďarské nárečia na Slovensku. Absolvent pozná spoločenské pozadie a psychologické zákonitosti fungovania a používania jazyka, problematiku bilingvizmu, ako aj otázky jazykových práv národnostných menšín.

Uplatnenie absolventa

Absolvent magisterského študijného programu Učiteľstvo v kombinácii sa uplatní ako učiteľ druhého stupňa základnej školy (učiteľ pre nižšie stredné vzdelávanie), učiteľ strednej školy (učiteľ pre nižšie stredné odborné vzdelávanie, stredné odborné vzdelávanie, úplné stredné všeobecné vzdelávanie, úplné stredné odborné vzdelávanie a učiteľ pre vyššie odborné vzdelávanie) a učiteľ jazykovej školy.