Közép-európai areális tanulmányok - Stredoeurópske areálové štúdiá

Charakteristika študijného programu

Cieľom študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá je pripraviť takých absolventov, ktorí disponujú dostatočne rozsiahlou filologickou, komunikačnou a kultúrnou kompetenciou. Svetové a regionálne jazykové zručnosti využíva ako nástroj myslenia a komunikácie medzi ľuďmi, ako potenciálny zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka, ktorý je predpokladom aj pre ďalšie vzdelávanie. Kvalitná úroveň jazykovej kultúry je základným znakom všeobecnej vyspelosti absolventov. Absolvent je odborne pripravený do každodennej praxe na regionálnej, národnej a nadnárodnej úrovni, ale i k možnému pokračovaniu v druhom – magisterskom – stupni vysokoškolského štúdia.

Uplatnenie absolventa

Absolventi študijného programu Stredoeurópske areálové štúdiá na bakalárskom stupni štúdia sa môžu na základe Národnej sústavy kvalifikácií uplatniť ako vedúci kultúrno-osvetový pracovník, vydavateľský redaktor a textový korektor. Z pohľadu registra zamestnaní koncipovaného v súlade s registrom Európskeho sociálneho fondu ako kultúrny agent (zabezpečujúci a koordinujúci organizáciu ponúk vystúpení a programov umeleckých organizácií, inštitúcií, jednotlivcov v sektore kultúry, uchovávania a využitia kultúrneho dedičstva), vydavateľský redaktor (riadiaci koncepciu edičného plánu vo vydavateľstve i prácu spolupracovníkov pri príprave knihy na vydanie) a textový korektor (vykonávajúci finálnu jazykovú korekciu textu pred vydaním publikácie).