Valentín Beniak a jeho rodisko Chynorany

„Keď som sa raz upriamil na poéziu, bola mi sumou ideových, umeleckých a mravných hodnôt života. Urobila ma človekom hotovým, zrelým a humánne vyhraneným. Uctil som si krédo iných a pritom nezahadzoval svoje. Uctil som si, čo zanechali predkovia, od Hollého po Hviezdoslava a Krasku, a mojou ctižiadosťou bolo priniesť do tzv. národnej klenotnice i vlastný podiel. Hodnotný a cenný čo najviac“ (Valentín Beniak).

Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej v Chynoranoch zorganizovali konferenciu pod názvom Valentín Beniak a jeho rodisko Chynorany, ktorá sa uskutočnila 5. septembra 2015 v priestoroch Pamätného domu Valentína Beniaka. Cieľom podujatia bolo priblížiť osobnosť básnika, prekladateľa, človeka s humánnym cítením a súčasne vyzdvihnúť jeho prínos v kontexte slovenskej medzivojnovej literatúry. Podujatie poctili svojou prítomnosťou i starostka obce Bc. Mária Lachkovičová a podpredseda Slovenskej národnej strany Dr. Anton Hrnko. Konferenciu otvorili pani Kovaliková a pán Gajdoš recitáciou básní z diel autora. Po odznení básní nasledoval film, ktorý vznikol na počesť tohto podujatia a ktorého cieľom bolo priblížiť časť života Valentína Beniaka stráveného v obci Abrahám. Film bol v mnohých smeroch podnetný a ponúkol nový pohľad doposiaľ nezmapovaný na život básnika. Videoprojekcia vznikla vďaka spolupráci prof. Žilku a Dr. Gallika s bývalým starostom obce Abrahám Bohumilom Čambálom a súčasným správcom farnosti obce Chynorany Vladimírom Kišom. Konferencia bola rozdelená do štyroch hlavných tematických častí, na ktoré sa v prevažnej miere zamerali vystúpenia jednotlivých prednášateľov a tiež následná diskusia. Na základe získaných podkladov a s ohľadom na rozsah konferencie boli stanovené v súčinnosti s tematikou plánovanej konferencie nasledovné kľúčové témy konferencie: Prof. PhDr. Tibor Žilka, DrSc., vystúpil s príspevkom Trubadúrska poézia Valentína Beniaka. Sčasti nadviazal na videoprojekciu, nakoľko sa vo svojom príspevku sústredil na Abrahámske rondely, ktoré vznikli počas pobytu Valentína Beniaka v Abraháme. Zámerom prednášky PhDr. Jána Gallika, PhD., s názvom Valentín Beniak – básnik, solitér?, bolo vyzdvihnúť prínos tvorby Valentína Beniaka ako istého zdroja umeleckej inšpirácie pre básnikov slovenskej katolíckej moderny. Cieľom prednášky PhDr. Magdalény Barányiovej s názvom Jedinečnosť tvorby Valentína Beniaka bolo vystihnúť v čom spočíva jedinečnosť tvorby Valentína Beniaka, pričom sa zamerala na uplatnenie dominantných motívov v tvorbe autora. Mgr. Ivana Beniaková vystúpila s príspevkom Kolorit Beniakových básní, v ktorej zmapovala prítomnosť motívov /farby, geografické rozloženie.../ na konkrétnych ukážkach z básnickej tvorby autora. Vďaka paralelným prednáškam mal každý z účastníkov možnosť zvoliť si témy, ktoré ho najviac oslovujú. Vítaným spestrením bola kombinácia rôznych foriem umenia – od prednášok, výstava diel maliarky Lenky Simanovej až po drevorezbárske diela Miroslava Kukučku. Vystúpenia prednášateľov, diskusné príspevky z pléna a celá konferencia sa niesla v príjemnej atmosfére otvoreného dialógu.

PhDr. Magdaléna Barányiová

Ben 2