Pozvánka - Židovský kultúrny fenomén v stredoeurópskom kontexte

Srdečne Vás pozývame na konferenciu, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. a 28. októbra 2015. Cieľom konferencie je spoznať históriu, tradíciu i náboženstvo židovskej menšiny na Slovensku, Maďarsku, Čechách a v Poľsku. Konferencia sa venuje aj problematike dejín Izraela. Problematika a diskurz o židovskej kultúre na akademickej pôde v medzinárodnom kontexte výrazne absentuje. Zámerom medzinárodnej konferencie je aj priblížiť židovskú tematiku v umení (literárne diela, preklady, filmové adaptácie, výtvarné, hudobné umenie, sochárstvo a umelecké staviteľstvo), ako aj boj proti antisemitizmu. Okrem oslovenia vedeckej verejnosti chce táto konferencia svojím obsahom prispieť k tomu, aby univerzitná študentská obec spoznala židovskú menšinovú kultúra, a tým napomáhať  k tolerancii a spolupatričnosti ľudí.

Prihlásiť sa môžete v rámci nasledovných tematických okruhov:

•           Židovská otázka a holokaust v literatúre.
  •           Židovská otázka a holokaust vo filmovej adaptácii.
  •           Židovský kultúrny fenomén vo výtvarnom umení, sochárstve a umeleckom staviteľstve.
  •           Židovské zvyky a tradície.
  •           Dejiny Židov vo vybranom štáte a Izraeli.

Medzinárodná konferencia bude prebiehať v dvoch sekciách, a to v jazyku slovanskom (prednášky odznejú v slovenskom, českom alebo poľskom jazyku) a maďarskom.

Predbežný program:

Konferencia bude dvojdňová: prvý deň odznejú hlavné prednášky z krajín V4 od 15,00 do 17,00 hod. a večer o 18,00 bude slávnostné otvorenie výstavy v nitrianskej Synagóge pod názvom: Židovské obyvateľstvo na historických fotografiách a judaiká. V rámci programu vystúpi vynikajúca šansonierka Jana Orlická s klavírnym doprovodom. Po slávnostnom otvorení výstavy bude kóšer recepcia.

Druhý deň: rokovanie v sekciách od 9,00 do 15,00 hod.

Konferencia sa uskutoční v dňoch  27. a 28. októbra 2015 na FSŠ UKF v Nitre,  Dražovská 4, miestnosť č. 112.

Účastnícky poplatok: 60 eur môžete uhradiť prevodom:

Platby tuzemské a zo zahraničia – oblasť SEPA v EUR

Názov príjemcu:

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Tr. A. Hlinku č. 1

949 74 Nitra

Názov a adresa banky príjemcu platby:

Štátna pokladnica

Radlinského 32

810 05  Bratislava

číslo účtu: SK81 8180 0000 0070 0033 5945

SWIFT/BIC: SPSRSKBAXXX

názov účtu: BÚ – Projekty FSŠ, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

VS: 1314102015

Alebo v 1. deň konferencie pri registrácii.

Svoju aktívnu účasť môžete potvrdiť do 4. septembra 2015 prostredníctvom návratky, ktorú elektronicky zašlite na adresu  , , alebo na korešpondenčnú adresu:

Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr (ÚSJK)

FSŠ UKF, Dražovská 4,

949 74 Nitra, Slovakia.

Podrobný rozpis programu Vám pošleme do 20. septembra 2015.

S pozdravom

Prof. PhDr. Žilka Tibor, DrSc.                                    PaedDr. Hrbácsek Magdaléna, PhD.

garant konferencie                                                    organizačný garant konferencie

Návratku si môžete stiahnuť z webového linku: Návratka