Vyšiel zborník o vzťahu literatúry a filmu

Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre zorganizoval v októbri minulého roku v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave medzinárodnú konferenciu Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte.

Ústrednou témou konferencie bolo reflektovať spoločensky relevantné témy v rámci filmových adaptácií v stredoeurópskom priestore.

V novembri tohto roku bol vydaný rovnomenný zborník obsahujúci 17 konferenčných štúdií od filmových odborníkov a vysokoškolských pedagógov z Čiech, Slovenska a Poľska.  Nájdete v ňom rozsiahlu úvodnú  adaptologickú štúdiu prof. PhDr. Tibora Žilku, DrSc., i ďalšie podnetné príspevky od prof. PhDr. Marty Žilkovej, PhD., popredného slovenského filmológa prof. Ing. PhDr. Václava Maceka, CSc., odborníkov z Prešovskej univerzity (Mgr. Pavol Markovič, PhD.), Univerzity Palackého v Olomouci (doc. Mgr. Erik Gilk, Ph.D.), Varšavskej univerzity (dr. hab. Andriej Moskwin) či Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (PhDr. Nadežda Zemaníková, PhD.). Odbornými štúdiami prispel takmer celý kolektív Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre (doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., doc. PhDr. Zuzana Vargová, PhD., PaedDr. Milan Jozek, PhD., PaedDr. Magdaléna Hrbáček, PhD., Mgr. Dominika Hlavinová Tekeliová, PhD., Mgr. art. Štefan Timko, PhD., PhDr. Monika Adamická, PaedDr. et PhDr. Alexej Mikulášek, PhD. a PhDr. Sylvia Hrešková), podnetným príspevkom zaujala i úspešná slovenská režisérka, absolventka UKF v Nitre, PhDr. Mgr. art. Mariana Čengel Solčanská, PhD., ktorá v predkladanej publikácii priblížila proces realizácie filmovej adaptácie románu Arpáda Soltésza Sviňa z pohľadu režisérky i spoluautorky scenára.

Publikácia je výstupom z rovnomenného projektu APVV-17-0012, ktorého hlavným riešiteľom je Tibor Žilka a vyšla s podporou Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave. Editorom zborníka bol Štefan Timko, ktorý už v rámci rovnakého projektu zostavil aj tematické číslo periodika World Literature Studies 3/2019. Konferenčný zborník  Literatúra a jej filmová podoba v stredoeurópskom kontexte má potenciál výrazne obohatiť komplexný výskum venujúci sa vzťahu literatúry a filmu v našom prostredí. Teoretické príspevky a interpretácie relevantných filmových adaptácií zároveň neskrývajú ambície posilniť a skvalitniť diskurz o histórii stredoeurópskeho areálu a podporiť tak lepšie uchopenie našej kultúrnej identity.

Článok a foto: Bc. Jana Micháliková, 1. roč. Mgr. (Stredoeurópske areálové štúdiá, FSŠ UKF v Nitre)

Zbornik 2020