Zdravovedček v MŠ Ľ. Okánika v Nitre

Výchovou ku zdraviu je dôležité začať už od najútlejšieho veku dieťaťa. Prvým vzorom sú pre dieťa rodičia, no prvou inštitúciou, kde sa dieťa vedie k zásadám zdravého životného štýlu je materská škola.

Preto aj aktivity „Zdravovedček“ sú zamerané na pokusy a pozorovania, v rámci ktorých sa deti oboznamujú s aktivitami, prostredníctvom ktorých im boli 10. 12. 2015 predstavené v prvej časti potraviny a ich zdravotné aspekty. Okrem toho sa, samozrejme, deti oboznamovali aj so zákonitosťami prírody, napr. aké je skupenstvo potravín, opisovanie deja a hľadanie príčiny. Všetky pokusy pre deti predškolského veku musia byť jednoduché, časovo nenáročné, aby dokázali cielenie upriamiť pozornosť a v neposlednom rade musia využívať jednoduché pomôcky a chemikálie, s ktorými môžu manipulovať aj malé deti. Preto sme navrhli pokusy, ktoré sa dajú uskutočniť aj doma v kuchyni, ako sú „Tancujúce hrozienka“, „Tajný odkaz“, „Skryté tuky a cukry v potravinách“, „Ako sa kazia potraviny“, „Kyslá kapusta a farby dúhy“, „Prečo sú zdravé minerálne vody“. V rámci uvedených aktivít sa deti dozvedali, čo sú sýtené a nesýtené minerálne vody, prečo sú zdravé, pokusy dokazovali, koľko nezdravých potravín bohatých na cukor a tuky konzumujeme, prečo je najzdravšie čerstvé ovocie a ako sa po nakrájaní na vzduchu mení.

Aktivity boli pre deti veľmi zaujímavé, do mnohých sa aktívne zapájali (miešanie, váženie a pod.). Zdravovedček bude v MŠ aj v januári 2016 a deti budú vyrábať lepidlá z potravín (lepkové, škrobové a  mliečne).

doc. RNDr. Tünde Juríková, PhD.