Erasmus+ v Poronine

Doteraz som si vždy predstavoval projekt Erasmus + ako možnosť vycestovať minimálne na jeden semester do zahraničia a stráviť tak pol roka štúdiom na cudzokrajnej univerzite, získavať nové skúsenosti a spoznávať nových ľudí. Nikdy som sa s týmto programom bližšie nezaoberal.

No všetko sa zmenilo, keď som dostal ponuku stráviť desať dní v poľskom mestečku Poronin ako súčasť projektu Erasmus +. Naskytla sa mi možnosť na viac ako týždeň odcestovať do malebného poľského mestečka Poronin, kde mi spoločnosť robilo ďalších deväť študentov zo Slovenska. Okrem slovenských účastníkov sa tam dostavili aj študenti z Poľska a Českej republiky. Ako každý projekt podobný tomuto typu, mal určité tematické zameranie. Tento projekt bol vedený pod hlavičkou „Train your skills“ a jedným z jeho hlavných cieľov bolo propagovať šport ako nástroj pre rozvoj fyzickej aktivity a objavovanie silných stránok účastníkov, a tým zvýšiť ich cenu na trhu práce.

Veľké plus bol aj fakt, že sme boli nútení cez pobyt komunikovať aj inak ako po anglicky. To, že sme sa s Čechmi a Poliakmi vo voľnom čase rozprávali viac-menej rodnou rečou (s Poliakmi nejakou zmiešaninou slovenčiny a poľštiny), nás ale nijak neodradzovalo od praktizovania anglickej konverzácie. Počas celého týždňa sme sa zúčastňovali rôznych workshopov, vytvárali plagáty a najrôznejšími akciami sme sa snažili vylepšiť naše komunikačné zručnosti, keďže úlohy počas celého týždňa boli vytvorené za účelom vylepšiť naše zručnosti.

Vždy ráno po raňajkách sme mali tzv. energizer, čo vlastne svojim spôsobom nahradzovalo klasickú rannú rozcvičku. Neskôr počas celého dňa nám boli dávané rôzne úlohy, ktoré zahŕňali či už vlastné logické uvažovanie, alebo komunikáciu s obyvateľmi Poroninu, keďže isté veci nám ani starý známy „ujo Google“ nevedel vyhľadať. Program projektu zahrňoval tiež exkurziu do mesta Zakopane, ktoré je jedno z vyhľadávaných zimných stredísk v tejto lokalite. V tomto mestečku s cca 30 tisíc obyvateľmi, ktoré sa nachádza len necelých 70 km od Popradu, sme napríklad mali ako celodennú úlohu zohnať čo najviac informácií o danom meste, o jeho histórií, rôznych populárnych jedlách atď. Keď sme našli týchto informácií dostatok, vydali sme sa do centra nákupov a zábavy – na ulicu Krupówki,ktorá je známa mnohýmiobchodmi najrôznejších značiek. Nájdete tu luxusné butiky, ale aj známe značky z našich nákupných stredísk. K tomu nespočetné množstvosuvenírov, reštaurácií, stánkov s občerstvením.

Chladné večery nám spríjemňovali „National evenings“, kde si každá národná skupina pripravila krátku prezentáciu o danej krajiny. Zahŕňalo to rôzne zaujímavosti o danom štáte, typické odevy a, samozrejme, nemohli chýbať ani typické cukrovinky či jedlo. My sme, samozrejme, pripravili bryndzové halušky. Ďalej sme tiež do nášho repertoáru zakomponovali aj typické slovenské ľudové tance, ako napríklad karičku, Česi si pripravili polku a Poliaci mazúrku.

Tento projekt mi pomohol nielen k rozšíreniu môjho pohľadu na programy, ktoré zahrňuje Erasmus +, ale aj v menšom meradle mi ukázal, aké je to sa zúčastniť hlavného projektu, ktorý určite láka nejedného študenta vysokej školy.

Filip Obrin

1. roč. SEASb