Medzinárodná komparatistická konferencia na Fakulte stredoeurópskych štúdií

Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií bol 5. – 6. septembra 2016 spoluorganizátorom a hostiteľom medzinárodnej komparatistickej konferencie s názvom Stredoeurópske hraničné pásma (Közép-európai határ(sáv)ok).

Bola to prvá konferencia v rade vedeckých podujatí Maďarskej asociácie Medzinárodnej komparatistickej spoločnosti (ICLA-International Comparative Literature Association/ AILC Association Internationale de la Littérature Comparée), ktorá sa konala mimo hraníc MR. Konferencia sa začala krátkou spomienkou na nedávno zosnulého predsedu asociácie Mihálya Szegedy-Maszáka, významného a medzinárodne uznávaného maďarského literárneho historika, komparatistu, ktorý bol zároveň aj iniciátorom týchto podujatí. Potom nasledovala plenárna prednáška a práca v sekciách. V 11. sekciách odznelo 45 prednášok.

Plenárnu prednášku na tému Střední Evropa jako komparativní problém: možnosti a přístupy predniesol Miloš Zelenka¸ profesor z Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ. Odznela v češtine a účastníci – vďaka organizátorovi podujatia, Kristiánovi Benyovszkému – mohli paralelne sledovať a čítať jej maďarský preklad. Takáto forma prezentácie bola dôležitým symbolickým gestom: každý zo zúčastnených hovoril vlastnou rečou a následná diskusia tiež prebehla bez toho, aby bolo potrebné vypomôcť si nejakým „veľkým“ svetovým jazykom.

V duchu výzvy podujatia a aktuálnych trendov v komparatistike odborníci z Maďarska, zo Slovenska, z Českej republiky, Rumunska a Talianska hovorili o rôznych literárnych prejavoch prechodnosti a hraničnosti, a to v oblasti žánrov, umeleckých smerov, dobových štýlov, vysokej a populárnej literatúry, intermediálnych vzťahov atď. Diskutovalo sa aj o zaujímavých otázkach formovania identity v multilingválnych a multikultúrnych hraničných regiónoch a mestách a o ich umeleckej reflexii v maďarskej, slovenskej a poľskej literatúre.

Ďalšia konferencia maďarských komparatistov sa bude konať na jeseň 2017 v Rumunsku, v Kluži, na Univerzite Babeș–Bolyaiho.

K. Benyovszky

MG 6516