Vo Viedni s Pavlom Straussom

Dňa 13. októbra 2016 som sa spoločne s pánom profesorom Tiborom Žilkom a pani profesorkou Máriou Bátorovou zúčastnil literárneho večera venovanému životu a dielu významnej osobnosti nielen slovenskej, ale i stredoeurópskej katolíckej literatúry Pavlovi Straussovi. Podujatie zorganizovala známa slovenská moderátorka pani Alena Heribanová, ktorá je zároveň riaditeľkou Slovenského inštitútu vo Viedni.

Prednášali sme v Otto-Mauer-Zentrum, v ktorom sa často stretávajú osobnosti európskeho literárneho i kultúrneho života. Po úvodných slovách Aleny Heribanovej otvorila blok prednášok o živote a diele Pavla Straussa Mária Bátorová, pričom sa sústredila najmä na samotné poňatie jeho osobnosti ako katolíckeho autora a zároveň konvertitu zo židovstva. Predstavila i jeho osud disidenta či rôzne životné peripetie v zložitej dobe. Poukázala tiež na nesmierny význam jeho esejistickej tvorby a najmä na aspekt humanizmu v nej. Počas jej prednášky prezentoval tvorbu Pavla Straussa prostredníctvom umeleckého prednesu Ferdinand Kaup, rakúsky herec, recitátor a učiteľ rétoriky. Nasledujúca prednáška Tibora Žilku charakterizovala P. Straussa, ako lekára, spisovateľa, ale predovšetkým významného mysliteľa strednej Európy, ktorého život a tvorba má veľa rakúskych súvislostí. Taktiež zvýraznil kontúry jeho nevšedného života, ktorý bol poznačený dvomi totalitami. Tibor Žilka poznamenal, že od roku 1984 až do jeho smrti v roku 1994 bol s ním v neustálom kontakte, a preto mal možnosť dokonale spoznať jeho ľudské a intelektuálne hodnoty. Vnímal ho ako výnimočného človeka so skutočnou charizmou. Ja som napokon prednášal o výskume a publikáciách Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre, ktoré sa zameriavajú práve na problematiku katolíckej literatúry a kultúry, pričom som nezabudol spomenúť, že v roku 2013 sme organizovali medzinárodnú konferenciu venovanú práve Pavlovi Straussovi a jeho miestu v rámci literárnej skupiny slovenskej katolíckej moderny, z ktorej vzišiel aj zaujímavý zborník štúdií. Záver prednáškového bloku patril dokumentu o Pavlovi Straussovi, ktorého autorom je Gerhard Weag. Pevne verím, že kultúrne podujatia podobných rozmerov zostanú v priazni viedenskej society i v blízkej budúcnosti. Otvára sa tak skutočne priestor pre plodnú spoluprácu, ktorej cieľom je prinášať spoločnosti informácie o vysoko erudovaných a fascinujúcich osobnostiach (nielen) literárneho života.

Ján Gallik

Foto: Gerhard Weag