Cena Fra Angelica pre profesora Tibora Žilku

Dňa 8. júna 2021 bolo odovzdané mimo­riadne ocenenie za trvalý prínos do kresťanskej kultúry na Slovensku univer­zitnému pedagógovi a literárnemu ved­covi prof. PhDr. Tiborovi Žilkovi, DrSc.

Bol naším dlhoročným kolegom a s Ústavom stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre i naďalej externe spolupracuje ako posudzovateľ, člen projektových tímov či redakčných rád domácich a zahraničných vedeckých periodík.

Cenu Fra Angelica udeľuje Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru Konferencie biskupov Slovenska pri príležitosti sviatku blahoslaveného Fra Angelica, patróna umelcov. Ocenenie odovzdal predseda Rady Mons. František Rábek. Slávnostné podujatie začalo sv. omšou v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v bratislavskom Starom Meste a odovzdávanie ocenení prebehlo na nádvorí Primaciálneho paláca.

Tibor Žilka pôsobil vo vysokom školstve aktívne 59 rokov, naposledy v Ústave stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Dané pracovisko vybudoval a viedol ako riaditeľ do roku 2017. V septembri minulého roka odišiel do zaslúženého dôchodku. Patrí k popredným členom Klubu nezávislých spisovateľov i Spolku priateľov MUDr. Pavla Straussa. Výrazne prispel k prezentovaniu života a tvorby tohto mysliteľa, velikána originálneho kresťanského náhľadu, za čo mu bola v roku 2015 odovzdaná Cena Pavla Straussa. Je stále aktívnym členom viacerých svetových literárnych a kultúrnych organizácií. Je jedným zo zakladateľov a prvých členov literárnovedného pracoviska, známeho pod názvom Kabinet literárnej komunikácie (v súčasnosti Ústav literárnej a umeleckej komunikácie).

Ako uznávaný odborník v oblasti semiotiky, štylistiky, naratológie a poetiky prednášal na viacerých univerzitách a vo vedeckých inštitúciách doma i v zahraničí (Berlín, Budapešť, Debrecín, Katovice, Varšava, Tallin, Lipeck, Vroclav, Praha, Opava, Ostrava, Segedín, Viedeň). Systematicky publikuje v domácich i zahraničných vedeckých zborníkoch a časopisoch. Jeho štúdie a eseje boli uverejnené vo viacerých európskych štátoch: v bývalej Juhoslávii, Poľsku, Maďarsku, Holandsku, Nemecku, Estónsku, Taliansku, Fínsku, Rakúsku a v Českej republike. Ku kľúčovým patria najmä jeho diela: Poetický slovník (1984, 1987), Postmoderná semiotika textu (2000), (Post)moderná literatúra a film (2006), Vademecum poetiky (2006, 2011), Text a posttext: cestami poetiky a estetiky k postmoderne (2011), Teória literatúry pre gymnáziá a stredné školy (2012, 6. vydanie), Dobrodružstvo teórie tvorby (2015), Od intertextuality k intermedialite (2015) a i.

Svojou literárnovednou tvorbou významne prispel k prezentácii života a tvorby autorov slovenskej katolíckej moderny, výrazne podporoval, vedecky zastrešil a spoluorganizoval viaceré medzinárodné vedecké konferencie, ktoré sa konali na pôde Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre. Z nich vzišli i zborníky štúdií Pavol Strauss a katolícka moderna (2014), Piráti krásy (2015), Jozef Tóth a katolícka moderna (2016), Rudolf Dilong a stredoeurópska katolícka literatúra (2017) a Kultúra a súčasnosť 17 (2018), ktorých editorom je Ján Gallik a vedeckým redaktorom Tibor Žilka.

Pánovi profesorovi Tiborovi Žilkovi srdečne blahoželáme, ocenenie si skutočne zaslúži, pretože je osobnosťou, ktorá okrem mimoriadneho prínosu do oblasti literárnej vedy a kultúry neustále pomáha mladým literárnym vedcom napredovať a podporuje ich v úsilí prezentovať kresťanské hodnoty, umeleckú i vedeckú tvorbu, vybudovanú na spirituálno-religióznej báze.

Text: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD.
Foto: PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD.

Cena Fra Angelico 01

Cena Fra Angelico 02