Úspech študentky FSŠ na 35. medzi­ná­rod­nom kole ŠVOUČ

Hosťujúcou inštitúciou 35. ročníka medzinárodného kola Študentskej vedeckej, odbornej a umeleckej činnosti v Sekcii humanitných vied bola Univerzita v Miškolci (Miskolci Egyetem) v dňoch 14. až 16. apríla 2021.

Študentská vedecká konferencia sa uskutočnila vzhľadom na pandemickú situáciu v online forme. Na tomto významnom vedeckom podujatí sa zúčastnili aj dve študentky Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre, menovite: Bc. Csilla Csobády a Judit Pokstaller, ktoré si svoju účasť na medzinárodnú konferenciu vybojovali na XV. ročníku celonárodného kola Študentskej vedeckej konferencii určenej pre maďarských vysokoškolských študentov na Slovensku.

Judit Pokstaller, študentka 3. ročníka študijného programu maďarsko-slovenský bilingválny mediátor vo svojej práci s názvom Propriálno-semiotický obraz Šamorína predstavila vizuálne používanie jazyka v meste. Podrobne analyzovala antroponymicko-semiotický, toponymicko-semiotický a chrématonymicko-semiotický obraz skúmanej obce. Výskum atitúdy realizovala pomocou dotazníkovej metódy, prostredníctvom ktorej predstavila postoje informátorov k jazykovej krajine mesta. Školiteľom vedeckej práce bol Mgr. Ladislav Angyal, PhD., odborný asistent Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre.

Bc. Csilla Csobády, študentka 1. ročníka magisterského štúdia učiteľskej aprobácie maďarský jazyk a literatúra – biológia sa vo svojej práci s názvom Výskum toponým  obce Silická Jablonica zaoberala historickými a súčasnými toponymami obce. Toponymický materiál analyzovala z funkcionálno-sémantického a lexikálno-morfologického hľadiska. Porovnala v bilingválnej obci používané maďarsko-slovenské toponymické páry. Pomocou dotazníkovej metódy a rozhovorov s respondentmi uskutočnila socioonomastický výskum, v ktorom skúmala znalosť a používanie toponým, mentálne mapovanie zemepisných názvov medzi obyvateľmi obce. Školiteľom študentskej vedeckej práce bol doc. PaedDr. Ján Bauko, PhD., riaditeľ Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre.

Bc. Csilla Csobády sa na základe rozhodnutia odbornej poroty na 35. ročníku medzinárodného kola Študentskej vedeckej, odbornej a umeleckej činnosti v Sekcii humanitných vied v oblasti Dejiny jazykovedy a onomastika umiestnila na 3. mieste. K významnému medzinárodnému úspechu jej srdečne gratulujeme!

image 50409217

Text: Mgr. Ladislav Angyal, PhD., FSŠ – Ústav maďarskej jazykovedy a literárnej vedy