Mobilita Erasmus+ v Českých Budějoviciach

Konečne opadla vlna strachu z cesto­va­nia, pravidlá súvisiace s pandémiou sa za­ča­li postupne uvoľňovať, a tak traja pra­­cov­ní­ci z ÚSJK vy­uži­li možnosť zú­čast­niť sa pripravo­va­né­ho pobytu, ktorý im umožnila Erasmus+ mobilita.

Konkrétne išlo o dva prednáškové pobyty, ktoré absolvoval riaditeľ pracoviska doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., spolu s Mgr. art. Štefanom Timkom, PhD., a administratívne školenie v rámci Erasmus+ mobility zastrešila referentka daného pracoviska Bc. Jana Micháliková. Pobyt absolvovali od 27. 2. do 5. 3. 2022 v Českých Budějoviciach a prednášky sa konali na Pedagogickej fakulte Juhočeskej univerzity, konkrétne na Katedre slovanských jazykov a literatúr. Taktiež školenie v oblasti administratívy prebiehalo na rovnakej univerzite v priestoroch administratívy a sekretariátu.

Doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., prednášal o česko-slovenských súvislostiach v rámci umeleckej tvorby autorov katolíckej moderny a o intervenčnom programe čítania s porozumením, ktorého je riešiteľom v rámci projektu APVV-17-0071 Podpora čitateľskej gramotnosti v materinskom a cudzom jazyku. Cieľom prvej prednášky o česko-slovenských súvislostiach v rámci umeleckej tvorby autorov katolíckej moderny bolo poukázať na vzájomné súvislosti v kontexte literárno-historického vývoja českej a slovenskej katolíckej moderny a zároveň na komparáciu vybraných diel z tvorby autorov uvedeného zoskupenia (Ján Haranta, Janko Silan, Jaroslav Durych, Jakub Deml, Václav Renč, Jan Zahradníček, Jan Čep a i.). Druhá prednáška bola kreatívnejšia a týkala sa intervenčného programu čítania s porozumením. Cieľom bolo predstaviť daný program, t. j. v čom sa líši od tradičného edukačného programu, s akým zámerom program vznikol a ako s ním optimálne pracovať. Súčasťou bola i ukážka vyučovacej hodiny, ktorá sa realizuje v rámci intervenčného programu. Študenti boli priamo zapojení do aktivít, spolupracovali a v závere kladne ocenili spôsob výučby, čo im ako budúcim pedagógom v ich profesii môže pomôcť. Bola im tiež predstavená webová stránka a publikačné výstupy z projektu.

Mgr. art. Štefan Timko, PhD., svoj prednáškový pobyt využil na prezentovanie témy o česko-slovenských súvislostiach v rámci výskumu problematiky literárnych adaptácií vo filmovej a televíznej tvorbe – ako reflexiu významných osobností česko-slovenských dejín v audiovizuálnych médiách. Prvá prednáška sa týkala priblíženia základných teórií vzťahujúcich sa k filmovým adaptáciám literárnych diel. Dôraz kládol na priblíženie prác predovšetkým slovenských teoretikov literárneho a filmového umenia venujúcich sa problematike vzťahu literatúry a filmu (Július Pašteka, Jelena Pašteková, Tibor Žilka). Následne bol zmapovaný vývoj charakteru filmových adaptácií v strednej Európe od konca 2. svetovej vojny po súčasnosť. Cieľom druhej prednášky bolo priblíženia sa a komparovanie reflexie postavy Alexandra Dubčeka v dvoch hraných audiovizuálnych dielach – televíznej epizóde z cyklu České století: Musíme se dohodnout (Česká televize, 2014) a slovenského filmu Dubček – Krátka jar, dlhá zima (2018). Téma druhej prednášky bola zaujímavá aj vzhľadom ku komplikovanej situácii na Ukrajine. Nadčasová téma udalostí z roku 1968 sa dala v istých momentoch komparovať so súčasným dianím a aktuálne zložitým stavom v strednej Európe.

V administratívnej oblasti absolvovala školenie Bc. Jana Micháliková, ktorá strávila čas v priestoroch Juhočeskej univerzity a priamo na sekretariáte pracoviska s pani Kateřinou Vrtišovou. Vzájomné odovzdávanie si skúseností ohľadom administratívnej činnosti si navzájom dopĺňali aj o vedomosti súvisiace so vzdelávaním, organizovaním domácich i zahraničných podujatí. Špeciálnou témou boli propagačné aktivity a porovnávanie slovenského a českého prostredia i mapovanie celkových podmienok štúdia. Výsledkom bola aj dohoda o možnej spolupráci v rámci propagačnej činnosti a aktivity súvisiace s prezentovaním pracovísk. V rámci možnej spolupráce boli na pracovisko a do knižníc odovzdané publikácie zo všetkých pracovísk FSŠ, ktoré súviseli s pedagogickým zameraním, ako aj publikácie týkajúce sa priestoru strednej Európy v podobe literárneho či filmového umenia. Okrem administratívnej činnosti bola J. Micháliková i súčasťou prednášok svojich kolegov v rámci Erasmus+ mobilít, kde mohla porovnať vybavenie, priestory, výučbu a priebeh  prednášok so slovenským prostredím.

Pobyt v krásnom historickom meste Českých Budějovíc si pracovníci Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre doplnili aj celodennou návštevou Jihočeskej vědeckej knihovny a mali tak možnosť nahliadnuť do niektorých knižných titulov, ktoré v slovenských knižniciach absentujú. Materiály získané z knižnice tak budú môcť využiť pri ďalších pracovných činnostiach, ktoré úzko súvisia s tematikou historického, literárneho i vedného okruhu fenoménu menom stredná Európa.

Ceske Budejovice 01

Ceske Budejovice 02