Spomienkové sláv­nosti a prezentácia knihy – 15. marec

V tomto roku 15. marca bolo 174. vý­ro­čie vypuknutia revolúcie a ná­rod­no­os­lo­­bodzo­va­cieho boja v rakúsko-uhor­skej mo­narchii.

Túto udalosť si pripomína každý Maďar, či žije v Maďarsku, v zahraničí alebo ako národnostná menšina na území bývalého Uhorska.

Po dvojročnej odmlke, kvôli pandémii spôsobenej koronavírusom, sme pred hrdinami sklonili hlavy aj v Plášťovciach. Podujatie sa začalo svätou omšou v miestnom rímskokatolíckom Kostole svätého Juraja, po nej predsedníčka zväzu Rákóczi (Rákóczi Szövetség), Zväz skautov maďarskej národnosti – 9. zbor sv. Juraja, predsedníčka spolku CSEMADOK, predseda Občianskeho druženia PERMEO a starosta obce, Ing. Péter Köpöncei, položili veniec na drevený náhrobný stĺp.

Po spomienkových slávnostiach sa uskutočnila prezentácia knihy s názvom Friss hangok a perifériáról (Fresh Voices from the Pheriphery). Spisy, ktoré sú publikované v tomto zväzku, sú výsledkom esejistickej súťaže, ktorej autori žijú v národnostnej menšine v štyroch krajinách v okolí Maďarska: Sedmohradsko – Rumunsko, Horná Zem – Slovensko, Zakarpatsko – Ukrajina, Vojvodina – Srbsko. Posledná kapitola obsahuje eseje Maďarov, ktorí emigrovali do Kanady. Knihu predstavila Dr. Zsuzsa M. Papp (Zsuzsa Papp Aykler), predsedníčka nadácie Rákócziho v Kanade, ktorá sa prihlásila z Toronta cez videohovor a Réka Antalová, ktorej esej je tiež súčasťou publikácie.

V neposlednom rade sme odovzdali slovo prof. PhDr. Tiborovi Žilkovi, DrSc., jazykovedcovi a literárnemu vedcovi, ktorý je rodákom z našej obce a po dlhom čase sa k nám vrátil. Rozprával o svojom detstve, o jeho činnosti a príjemne sa porozprával s miestnymi obyvateľmi.

Podujatie sa skončilo úspešne, je to nový krok k oživeniu miestneho kultúrneho života po spoločenskej izolácii kvôli koronavírusu.

Spomienkove slavnosti 01

Článok a foto: Réka Antalová
(študentka št. programu Stredoeurópske areálové štúdiá)