ŠVOČ 2022 na FSŠ UKF v Nitre

Fakultné kolo ŠVOČ sa na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre konalo 30. marca 2022 a ako odznelo aj na slávnostnom otvorení, bol to skutočný sviatok vedeckého bádania a pre­zen­tácie študentských prác.

Súťažilo sa v štyroch sekciách, t. j. v sekcii maďarskej jazykovedy a literárnej vedy, prírodných vied, areálových štúdií a v sekcii regionálneho cestovného ruchu.

TDK2022 01

TDK2022 02

Do tohtoročnej prezentácie prác študentskej vedeckej a odbornej činnosti na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre sa zapojili aj tri študentky a jeden študent Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr, ktorí súťažili v sekcii areálových štúdií. Réka Antalová sa prezentovala prácou Román Henryka Sienkiewicza Quo Vadis a jeho filmová adaptácia z roku 1951, Sára Barnášová predstavila prácu Atlantologická tematika v kontexte vybraných diel záhadologickej literatúry, Yelyzaveta Tkalich odprezentovala Obraz mafiánskeho kapitalizmu v románe Rivers of Babylon, napokon Dominik Kučera predstavil tému Slovenská detektívka „včera a dnes“. Súťažiaci obhajovali svoje práce pred komisiou, ktorú tvorili zamestnankyne ústavu – doc. PhDr. Zuzana Vargová, PhD., ktorá bola zároveň jej predsedníčkou, PaedDr. Magdaléna Hrbáček, PhD., a PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD. Podporu súťažiacim svojou prítomnosťou prišli vyjadriť aj ďalší pracovníci a študenti. Prítomní sa zhodli na tom, že tohtoročná súťaž bola na vysokej odbornej úrovni, pričom po celý čas vládla príjemná atmosféra, ktorá bola umocnená podnetnými diskusiami. Komisia tak mala neľahkú úlohu rozhodnúť o poradí súťažných prác: na 1. mieste sa umiestnila Yelyzaveta Tkalich, 2. miesto obsadil Dominik Kučera a 3. miesto získala Réka Antalová. Ocenenia si prevzali z rúk prodekana RNDr. Štefan Balla, PhD., a predsedníčky komisie doc. PhDr. Zuzany Vargovej, PhD.

TDK2022 03

TDK2022 04

TDK2022 11

Na Katedre cestovného ruchu – v sekcii regionálneho cestovného ruchu – v rámci fakultného kola ŠVOČ prezentovali svoju vedeckú prácu štyri študentky. Ako prvá vystúpila Ema Psotová (študentka tretieho ročníka bakalárskeho štúdia), ktorá pod vedením svojej školiteľky (Mgr. Viktória Gergelyová, PhD.) skúmala tematické prechádzky v Bratislave, ako produkt cestovného ruchu na Slovensku. Druhá súťažiaca Bc. Adriana Rajcziová (študentka prvého ročníka magisterského štúdia), pod vedením svojho školiteľa (prof. dr. habil. Lóránt Dénes Dávid, PhD.), predstavila vo svojej práci turistickú koncepciu Nového Zélandu. Po nej nasledovala Bc. Noémi Szilva (študentka druhého ročníka magisterského štúdia), ktorá sa pod vedením školiteľky (Mgr. Viktória Gergelyová, PhD.) venovala situácii filmového cestovného ruchu a možnosti jeho rozvoja na Slovensku a v Maďarsku. Ako štvrtá súťažiaca vystúpila Jana Žuffová (študentka prvého ročníka bakalárskeho štúdia), ktorá sa pod vedením svojho školiteľa (RNDr. Attila Tóth, PhD.) venovala vo svojej práci Lodnému cestovnému ruchu pred a po najznámejšej námornej katastrofe sveta. Komisia (Ing. Norbert Beták, PhD. – predseda, Mgr. Viktória Gergelyová, PhD. – člen, Mgr. Evelin Tomovics – člen) sa jednoznačne zhodla na tom, že všetky práce boli prínosné a prezentované na vysokej úrovni. Študentky vystupovali erudovane a pohotovo reagovali na otázky oponentov a zúčastnených.

TDK2022 07

TDK2022 08

TDK2022 12

V sekcii prírodných vied súťažili tri študentky. Prvá prednášajúca Brenda Nicole Mlčúch predniesla príspevok o charakterizácii vtáčích a plazích druhov na území Žitného ostrova (Characterisation of Bird and Reptile Species in the Selected Area of the Žitný ostrov). Ágnes Nagyová predniesla príspevok o vplyve potravinových alergií na deti (Food Allergies in Children in the Losonc District). Tretia prednášajúca Bianka Tóth upozornila poslucháčov na kožné problémy mladých ľudí (Bőrproblémák a fiatalok körében). Komisia v zložení doc. RNDr. Tünde Juríková, PhD. (predsedníčka), RNDr. Štefan Balla, PhD. (člen), RNDr. Ladislav Szekeres, PhD. (člen), vyhodnotila výsledky súťaže a dospela k týmto konečným umiestneniam študentiek:

1. miesto: Mlčúch Brenda Nicole (1MJBI15m)

2. miesto: Ágnes Nagy (3PEM15b) a Bc. Tóth Bianka (1MJBI15m)

3. miesto: nebolo udelené

TDK2022 03

TDK2022 04

V sekcii maďarskej jazykovedy a literatúry odzneli štyri vynikajúce prezentácie. Sekcia začala prezentáciou Csilly Csobádyovej s názvom Aplikácia projektového vyučovania vo výučbe toponým. Druhá súťažiaca bola Friderika Bónová, ktorá vo svojej práci predstavila scény československého a maďarského filmového humoru (Vtedy na západo-východnej klapke. Scény československého a maďarského filmového humoru). Ako tretia súťažiaca vystúpila Dóra Vasas, ktorá sa vo svojej práci venovala literárnemu pomenovaniu diela Capillária od Frigyesa Karinthyho (Skúmanie literárneho pomenovania v románe Frigyesa Karinthyho Capillária). Sekciu ukončila prezentácia Róberta Vaszilyho s názvom Skúmanie jazykovej krajiny mesta Kráľovský Chlmec z viacerých aspektov. Na základe hodnotenia odbornej komisie (Gizella Szabómihály (predsedníčka), Gabriella Petres Csizmadia (člen) a Patrik Schulcz (člen)) sa súťažiaci umiestnili takto:

1. miesto: Bc. Csilla Csobády (2MJBI15m)

2. miesto: Friderika Bónová (3TMA15b)

3. miesto: Bc. Dóra Vasas (2MJAJ15m) a Bc. Róbert Vaszily (2MBAK16m)

TDK2022 09

TDK2022 10

TDK2022 13

Srdečná vďaka za finančnú podporu fakultného kola Študentskej vedeckej a odbornej činnosti patrí aj Ministerstvu pre ľudské zdroje Maďarska a Občianskemu združeniu Ányosa Jedlíka.

Logo

Autori článku: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., Mgr. Michal Krauter, Mgr. Viktória Gergelyová, PhD., RNDr. Štefan Balla, PhD., Mgr. Rudolf Radics

Fotografie: Mgr. Zoltán Decsi