Eko­ló­gia v ob­do­bí tota­lit­ných re­ži­mov na ja­vis­ku

Študenti FSŠ zo št. programu Stredo­európske areálové štúdiá spoločne s Katedrou kulturológie navštívili 26. októbra 2022 Divadlo Pôtoň v Bátovciach v rámci podujatia Psota na Slovensku.

Psota na Slovensku je vzdelávací projekt Divadla Pôtoň pre stredné a vysoké školy, ktorý sa zameriava na aktuálne spoločenské témy. Počas celodenného podujatia dávajú študentom príležitosť, aby sa zúčastnili na divadelných predstaveniach, na odborných diskusiách a na kreatívnych workshopoch.

Tento ročník podujatia sa sústreďuje na ekológiu v období totalitných režimov a dnes. Súčasťou programu je inscenácia Terra Apathy. Témou monodrámy je príbeh obce Horné Opatovce, ktorá bola likvidovaná a vymazaná z mapy kvôli ekologickej katastrofe v roku 1969. Divadlo Pôtoň sa vo svojich inscenáciách venuje zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Jednou z nich je práve príbeh obce Horné Opatovce. Po inscenácii nasledovala odborná teatrologická diskusia s režisérkou Ivetou Ditte Jurčovou, s dramaturgom Michalom Dittem, s herečkou Elou Lehotskou a s teatrológom doc. Mgr. Miroslavom Ballayom, PhD. Poobede sa študenti zúčastňovali na rôznych workshopoch – tvorivé písanie, divadelný a výtvarný workshop.

Účastníci sa okrem príjemnej nálady obohatili aj o množstvo nových zážitkov a poznatkov. Mohli spoznať každodenný život „vidieckeho divadla”, jeho tvorivý proces a príjemnú atmosféru.

Réka Antalová

Modlitby sú vypočuté,

počasie nám praje,

autobusár sa nám smeje,